Az idei első képviselő-testületi ülésen kritika érte a Menhely Alapítvány diszpécserszolgálatát. Az alapítvány igazgatója szerint a vörös kód idején is zavartalanul működött minden.
Február 17. és 24. között a mínusz 10 Celsius-fok alatti éjszakai hőmérséklet miatt a Belügyminisztérium elrendelte a vörös kódot. Ilyenkor a szociális intézményeknek kötelességük befogadni az időjárás miatt bajba jutott hajléktalan személyeket. A speciális eljárásrend idején a hajléktalanellátásban az élet védelme az első. A vörös kód alatt segélykérő vonalakon kérhető intézkedés, a fővárosban a pesti oldalon a Menhely Alapítvány diszpécserszolgálatát lehetett hívni.
Az idei első képviselő-testületi ülésen az egyik napirendi pont épp a Menhely Alapítvánnyal megkötött ellátási szerződés módosításáról szólt. Soós György fideszes képviselő közbevetette, hogy a vörös kód riasztás idején nem működtek az alapítvány telefonvonalai, „többszöri betelefonálás után se voltak intézkedések még a vörös kód alatt sem”. Udvarhelyi Tessza alpolgármester szerint azért voltak fennakadások, mert a Menhely diszpécserszolgálata és a közterület-felügyelet munkatársai között bizonyos protokolláris bizonytalanságok voltak. „Vettük az adást, szerintünk is foglalkozni kell ezzel.”
Megkérdeztük Aknai Zoltánt, a Menhely Alapítvány igazgatóját, tapasztaltak-e fennakadást a riasztás ideje alatt. „A riasztás teljes ideje alatt 760 hívás érkezett, előfordulhatott, hogy foglalt volt a vonal, ilyenkor újrahívással kell próbálkozni, egy telefonos segélyhívó számnál ez előfordulhat.” Mindössze egy diszpécser bonyolítja a ki- és bejövő hívásokat is. Extrém helyzetnek az számít, ha az egy napon beérkező hívások száma meghaladja a 300-at, ez esetben már ketten dolgoznak. Ilyenkor is egy diszpécser fogadja a beérkező hívásokat, de ha indítani kell hívást, például utcán tartózkodó személy elhelyezését kell intézni, akkor azt a másik diszpécser teszi.
„Ez nem a 6×6 taxi vagy a mentőszolgálat, ahol naponta 1500 hívást kezelnek” – magyarázza Aknai Zoltán. Szerinte minden évben követik a Belügyminisztérium által kiadott protokollt, illetve még a riasztás előtt egyeztetnek a hajléktalanellátásban érintett intézményekkel.