Évek óta szerveznek egészségnapot a Deák Diák iskolában. Az iskola vezetésének törekvése, hogy ráirányítsa a családok figyelmét az egészséges életmód fontosságára. A március végi nagyszabású rendezvényen a gyerekek és szüleik nemcsak élményeket kaptak, hanem könnyen elsajátítható praktikákat is.
Az egészségről tízévesen
„Az egészség arra jó például, hogy jól érezd magad a testedben” – véli a 10 éves Ada. Osztálytársa, Krisz szerint „tök jó, hogy egész egészségesek vagyunk, és hogy tudunk sportolni”. Marci úgy látja, ha valaki vékonyabb inkább, az sokkal kényelmesebb és könnyedebb, és egészségesebb életet élhet: ha valaki sovány, annak sokkal könnyebb például a futás, a magasabbra és távolabbra ugrás is, mert nem kell a túlsúlyt magán cipelni.
Cili nem bánja, hogy a csapból is az folyik, hogy egészségesen kell étkezni és sokat kell sportolni. Szerinte azok a gyerekek, akik kevésbé táplálkoznak egészségesen, mint ahogy kellene, de sokszor elismétlik és elmagyarázzák nekik az egészséges étkezés pozitívumait, ők is megértik egy idő után, miért fontos. Ő is próbál figyelni arra, hogy egészségesen táplálkozzon, de olykor nem tud ellenállni egy-egy túlzottan cukros vagy zsíros, ám ínycsiklandó falatnak.
„Hogyha nem egész nap a géped előtt ülsz és fortnite-ozol vagy minecraftozol, hanem kint az udvaron focizol vagy peonzázol, az is számít az egészségednek. Nemcsak azért, mert a friss levegőn vagy, mozogsz és D-vitamint gyűjtesz, hanem azért is, mert menő peonzás vagy focista lehetsz, attól lesz önbizalmad, és az is kell ahhoz, hogy jól legyél” – fejtette ki Boldizsár.
Drog, snüssz, prevenció
A Deák Diák iskolában 2017 óta évente tartanak egészségnapot. „Eleinte kezdetleges kis programokkal, házon belülről oldottuk meg. Hasznosnak találtuk, vérszemet kaptunk és igyekeztünk támogatást szerezni ahhoz, hogy a következő években külsős előadókat, szakembereket hívjunk. Törekszünk rá, hogy bevonjuk a szülői közösséget is ezekbe a nagyobb szabású programjainkba, hogy ők is tájékozódhassanak afelől, mik az épp felmerülő igények vagy problémák, amik a gyerekek egészségére erősen kihathatnak” – mondta el Szabolcs Csilla tanító, iskolai rendezvényszervező. Az idei egészségnapon 27 féle állomást állítottak fel.
Míg 2017-ben a tanárok a drogfogyasztás kérdését ítélték meg legproblémásabb témaként, mert „akkor még újdonságnak számított, hogy a kábítószer megjelenhet az általános iskolában” – mondta Szabolcs Csilla –, az idei március végi rendezvényük alkalmával a prevenciós programok egyik fő témája a nikotinfogyasztás, dohányzás:
az elf bar, az elektromos cigaretta és a snüssz használata volt.
„Azt látjuk, hogy a cigarettázásról magyon is beszélni kell. Már nem az van, hogy a diákok a vécében pöfékelnek és dől ki a füst. A nikotinfogyasztás nem feltétlenül tetten érhető. Ott van az elf bar, amit egész nap lehet szívni, belepippanthatnak a vécén, nem érezzük meg. Ami még nagyobb probléma, az a snüssz. Az abszolút láthatatlan, óra alatt is fogyasztható. Hallottam róla, hogy az egyik gimnáziumban a gyerek lefordult órán a székről, mert egymás után már a negyedik snüsszt tömte a szájába, és mérgezést kapott.” A tanító szerint sok szülő és tanár sem ismeri a snüsszt, ahogyan a veszélyeit sem, használatáról sem tudnak semmit.
A fogmosás túl unalmas a kicsiknek
Vannak olyan témák, amik kihagyhatatlanok, unásig ismételni kell őket. Ilyen a fogmosás például és a fogak egészségének a megőrzése, mondta Szabolcs Csilla. A kisebb gyerekeknél nem feltétlen bevett szokás a fogak ápolása a szülői intelem ellenére sem. „Ebben a felgyorsult világban minden, amit hosszabb ideig kell csinálni, az nem tetszik a gyerekeknek. Két percig fogat mosni, az pedig végképp dögunalom.” A gyerekekhez így idén is ellátogattak a Szentkirályi utca fogorvosi rendelőjéből orvosok, akik nem csupán a fogmosás mibenlétéről, módjáról, a fogak épségének fontosságáról beszélgettek a gyerekekkel, új eszközökkel is megajándékozták őket.
„A felnövekvő picik sokkal-sokkal merevebbek, mint a tíz évvel idősebb korosztályhoz tartozók, és ez a kis mozgásokon és a nagy mozgásokon is látszik.” Nagy probléma a mai kor gyermekeinél a stressz is, aminek levezetésére sincs eszközkészletük a gyerekeknek. A rendezvényre hívtak gyerek jóga-, gerinctorna- és Muay thai-oktatót is, akiktől nyújtási, légzési és meditációs és stresszoldó technikákat is elsajátíthattak a kisebbek és nagyobbak is.
Voltak az egészséges táplálkozással kapcsolatos élményprogramok, kóstolók is. A gyerekek megismerhették a csíráztatás csínját-bínját, de kóstolhattak különféle gyógyteákat, mézeket, nem szokványos gyümölcsöket is. A fenntarthatóság jegyében készítettek fürdőgolyót, de megtanulhatták azt is, mi értelme van a kézmosásnak, mit csinálnak a szervezetünkön belül a vírusok, hogyan működik az oltás.
A rendezvényre meghívták a Mozdulnék! Sportlabort is, akik állapotfelmérést tartottak. A testsúlyon és a magasságon kívül olyan információkat is megtudtak az érdeklődők, hogy milyen az ásványianyag-ellátottságuk, hány százaléka zsír vagy épp víz a testüknek, az egészségi állapotuk hány évesnek felel meg. A gyerekek számára a legérdekesebb az volt, milyen magasra nőnek majd, ugyanis a mérőműszerek erre is választ adtak.
Az egész napos rendezvény nem csak a gyerekeknek nyújtott remek kikapcsolódást, szülőként is meglehetősen szórakoztató volt. „A gyerekjóga nagyon-nagyon csodás volt, érdekes volt a vírusokról szóló előadás, a csíráztatás. Számos olyan dologgal találkoztak itt a gyerekek szerintem, amelyekkel nem futnak össze a hétköznapokban. Emeljük csak ki a jóga utáni meditációt, de az oltások hatásmérőjéről sem feltétlen hallanak” – mondta Gabriella, aki szülőként vett részt az iskolai programon.
Közös élmény, kötetlen tanulás
Hogy a gyerekekben mi ragad meg ilyenkor, kiszámíthatatlan, mégis jó – mivel ez közös élmény volt –, lehet rá hivatkozni – tette hozzá Márti, egy másik résztvevő édesanya.
„Amikor otthon berakják a gyerekek a fürdővízbe azt a kis golyót, amit itt készítettünk, akkor visszaemlékeznek, és lehet, lesz köztük olyan, aki kéri a szüleit, készítsenek ilyet otthon is” – mondta Szabolcs Csilla. Szerinte az ilyenfajta rendezvények hatása néhány hétig ki szokott tartani, akkor még sűrűbben előkerül beszédtémaként. „Olyan nagy vágyaim vagy álmaim nincsenek, hogy az egészségnap hatására holnaptól minden gyerek két percig mosson fogat, de ha most kaptak egy kis minifogkrémet, és azt elhasználják a tanév végéig, már azzal is nyertünk” – mondta nevetve Szabolcs Csilla.