A rendelési idő felében fogadott új betegek között az eddigieknél nagyobb számban lehetnek majd VIII. kerületen kívüli lakosok – több józsefvárosi is kárvallott lehet.
Soproni Tamás, Terézváros polgármestere egy májustól hatályos kormányrendeletre hívta fel a figyelmet. A rendelet szerint a kerületi lakosok nem élveznek majd előnyt a helyi szakrendelőben. Előírják, hogy a járóbeteg-szakellátást nyújtóknak „meghatározott arányban” fel kell ajánlaniuk időpontokat a digitális időpontfoglalási rendszerben, ahol a beteg és az orvos is szabadon foglalhat időpontot. Digitálisan pedig olyan egészségügyi szolgáltatónál is lehet majd időpontot foglalni, ami nem területileg illetékes. Megkérdeztük Józsefváros Önkormányzatát, a rendelet hogyan érintheti a józsefvárosiakat.
A változás pozitív és negatív hatásait egyelőre nehéz felmérni. De az biztos, hogy az önkormányzatok kevésbé lesznek érdekeltek a saját egészségügyi intézményeik fenntartásában. Nehezebb lesz megállapítani azt is, hogy egy kerületi szakrendelő mennyire szolgálja ki jól a kerületiek igényeit – véli az önkormányzat. „Mi ezzel együtt továbbra is elkötelezettek vagyunk abban, hogy a kerületi egészségügyi rendszer (ideértve a szakrendelőt és a háziorvosokat is) a lehető legmagasabb színvonalon nyújtson ellátást, és ezek a szolgáltatások mindenki számára elérhetőek legyenek, aki Józsefvárosban él.” Ezért készül a kerületi egészségügyi stratégia, amit az idén ősszel mutatnak be. A konkrét változásról azt mondták, mindent meg fognak tenni, hogy megtalálják a legelőnyösebb megoldást és segítsék a kerületieknek kiismerni az új rendszert.
A rendelet két betegcsoportnak okozhat nehézséget. Elnyúlhat azoknak a krónikus betegeknek a kezelése, akiket már régóta a JEK (Szent Kozma – Józsefvárosi Egészségügyi Központ) szakorvosai kezelnek, de nem férnek be a krónikus betegeknek fenntartott 40 százalékos idősávba. A másik csoport az idősebb, személyes ügyintézést preferáló betegeké, akik a JEK-ben május 1. után személyesen már nem fognak tudni időpontot foglalni, csak telefonon a 1812 számon vagy az Egészségablak applikáción.
A JEK május 1. után az időpontok 10 százalékát a továbbiakban is fenntartja a sürgős, akut esetek számára. Ezenfelül még az időpontok 40 százalékát is fenntartják a már kezelés alatt lévő krónikus betegek további gondozására. Az időpontok 50 százalékában azonban az eddigieknél nagyobb számban lehetnek majd VIII. kerületen kívüli lakosok.