Három polgárőrszervezet van alakulóban Józsefvárosban, az év végére talán mindhárommal találkozhatunk az utcán is.
Éppen egy éve adtunk hírt arról, hogy négy polgárőr-egyesület tervezi a megalakulást. Hárman gondolták komolyan, s mára kettő a megalakulás hivatalos procedúráját is elindította, a harmadik is a határán van.
Mindegyik másban erős
Várhatóan a Kecskeméti László által szervezett Nyolckör Polgárőr és Védegylet Egyesület lesz az első, amelyik működhet. Már túl vannak az egyesület-alapításon, és mint Kardos Páltól, a Budapesti Polgárőr Szövetség (BPSZ) elnökétől megtudtuk, már hozzájuk is bejelentkeztek, a tagságukról hamarosan döntenek, sőt néhány tagjuk már a kötelező alapismereti vizsgát is letette náluk.
A Nyolckör tagjai főleg az Orczy-, Magdolna- és Századosnegyedből jöttek, „nagymamától kezdve biztonságtechnikai területen dolgozó rendőrön át” sokféle ember csatlakozott, mondta Kecskeméti László. Sportolók is vannak, Kecskeméti László edző és független önkormányzati képviselő a kerületben. Még hátra van az országos szövetségbe való felvétel és az együttműködési megállapodás a rendőrséggel és az önkormányzattal, „most pártpolitikától mentesen tudok a döntéshozók elé állni”, jegyezte meg.
Egyesületük különlegessége, hogy nemcsak a közbiztonságért dolgoznak, de rászorulóknak jogvédelmet, jogsegélyt is nyújtanak, emiatt lettek védegylet is. Volt már szemétszedési akciójuk, és egy autós ámokfutó elfogásában is részt vett a riadóláncuk, jelzi Kecskeméti László, hogy felkészültek.
A Nyolckör a Kőris utcai református parókián tartja megbeszéléseit, ott gyülekeznek.
A másik jó tempóban szerveződő polgárőrtársaság szervezője szintén politizál, hiszen Abd El Rahim Ali a DK kerületi elnöke. A Józsefváros Biztonságáért Polgárőr Egyesület túl van a megalakuláson, már a bírósági bejegyzést várják. A tagság „főként helyi fiatalok a Magdolna- és Orczynegyedből, srácok és hölgyek”, 30 körüli korosztály, mondta Abd El Rahim Ali. Abban bízik, hogy tavasszal elindulhatnak.
A harmadik szervezetet a jelentős polgárőr múlttal bíró Szilágyi Károly szervezi. Egy hónap múlva tartanak majd alakuló ülést, „eddig az egyesületi alapszabályt körmöltem esténként a kislámpánál”, adott képet az adminisztrációs nehézségekről. A tagság főleg a Corvin-, Losonci-, Magdolna- és Orczynegyedben él, a 30 és 50 közötti korosztályt képviselik. Van köztük üveges, kéményseprő, mérnök és ipari alpinista – szándékuk szerint nemcsak a rendfenntartásban, hanem a katasztrófaelhárításban is részt tudnak majd venni.
Együttműködések
Nem egyszerű egy társaságnak eljutnia addig, hogy valódi polgárőrséggé válhasson, de Kardos Pál szerint akár fél év alatt megvalósítható, ha ügyvédet fogadnak, hogy ne dobja vissza a beadványokat formai hiányosságok miatt a törvényszék. A kerületi három csoport ennél jóval lassabban haladt, ügyvédre nem költöttek, munka mellett szerveződtek, mint mondták.
A kötelező lépcsőfokok mellett – felvétel a budapesti és az országos szövetségbe, alapkiképzés, írásos megállapodás a rendőrséggel – ott van még az együttműködés az önkormányzattal is. Ezt mindhárman tervezik, de enélkül is készek elindulni, nincs olyan elvárásuk, hogy autót vagy telephelyet adjon az önkormányzat.
Az új ciklusban Sátly Balázs alpolgármesterhez tartozik a polgárőrségek ügye, aki megerősítette, amit Pikó András egy éve mondott: „a Józsefvárosi Önkormányzat együttműködésre kész mindenkivel, aki a törvényes keretek között tenni szeretne kerületünk biztonságáért”. A folyamatban lévő kezdeményezéseket figyelemmel kísérik, és amennyiben ennek feltételei adottak, egyeztetéseket kezdenek arról, hogyan tudnak egy létrejövő polgárőrséget támogatni.
Érdekes kérdés, hogyan fog a három csapat együtt dolgozni, mert mindhárman az egész kerületben szeretnének járőrözni. Abd El Rahim Ali szerint „minél többen vagyunk, annál jobb, egészítsük ki egymást, azon az állásponton vagyok”. „Én leszek a legboldogabb, ha a kerületben több polgárőrség lesz, mert az azt jelenti, hogy hatalmas rend lesz”, mondta Kecskeméti László. Szilágyi Károly óvatosabb volt, „még nem kerestük egymást, egyelőre együttműködésről csak feltételes módban tudunk beszélni”, mondta.