Az emlékév alkalmából a Budapesti Városvédő Egyesület XII. kerületi csoportja június 14-én vetítettképes előadást rendezett a Hegyvidék Galériában.

 

1873. november 17-én írták alá azt a törvényjavaslatot, amely Pestet, Budát és Óbudát egyesítette. Az országgyűlés ünnepi közgyűlése beváltotta a hozzáfűzött reményeket, mert ennek következtében épülhetett meg a Duna két partján – a számunkra legalábbis – legszebb világváros. – indította előadását Beöthy Mária Podmaniczky-díjas építész, a XII. kerületi városvédő csoport vezetője. Programján a legrégebbi – kelta, római – időktől kezdve korabeli metszetek, térképek, fotók szemléltetésével vázolta fel a várostörténet alakulását az egyesítésig, kiemelve annak jelentőségét, továbbá az azt követő infrastruktúrát, építészetet érintő fejlesztéseket.

beothy_maria_02

Az egyesítés gondolatát gróf Széchenyi István vetette föl, a későbbi Budapest elnevezést már 1831-ben a Világ című művében leírta. Széchenyi tevékenysége meghatározta az egész korszakot, nevéhez fűződik többek között a Magyar Tudományos Akadémia, az Első Magyar Teátrum, a Nemzeti Kaszinó, megalapítása, a közlekedéssel, infrastruktúrával kapcsolatos fejlesztések, a Lánchíd megépítése. Hatalmas lendülettel kezdődött meg az egyesített város fejlesztése, az 1870-ben megalakult Fővárosi Közmunkatanács közreműködésével, kiépült a Sugárút (Andrássy út), a Nagykörút, a Duna-part. Báró Podmaniczky Frigyes szívügyének tekintette a fővárost, 30 évig töltötte be a közgyűlés elnöki tisztét. A közreműködő építészek közül legkiemelkedőbb Ybl Miklós; 1814-1891 között épült, számos középület, palotaépület fűződik nevéhez; a fővárosban például az Operaház, a Corvinus Egyetem, a Várkert Bazár, a Hild József által elkezdett Bazilika befejezése, a Bakáts téri templom, a Margitszigeti Nagyszálló, a Pollack Mihály téri Károlyi és Festetics paloták.

 

oktogon

 

A tömegközlekedés fejlesztésére során 1877-ben megnyílt a Nyugati pályaudvar, 1887-ben a Keleti pályaudvar, a századforduló előtt már villamosjárat indult Pesten és Budán, 1896. május 2-án, az ezredéves kiállítás alkalmával átadták a világ legelső villamos meghajtású földalatti vasútját, megvalósult a Ferenc József híd és az Erzsébet híd. A korszak legkiemelkedőbb épülete az Országház, a tervpályázat nyertese, Steindl Imre 1883-1902 között neogót stílusban építették. Budán a Szentháromság tér, és a Mátyás templom rekonstrukciójára Schulek Frigyes vállalkozott, 1874-96 között valósult meg az a térrendezés és az a székesegyház, a tér lezárásaként a Halászbástya. A Várkertbazár a korszak másik jelentős alkotása, Ybl tervei alapján épült meg. A Hegyvidéket az infrastruktúra fejlesztése jellemezte. A kies kirándulóhelyek megközelítésére kötöttpályás közlekedési eszközöket alakítottak: a 1860-as években Víziváros és Zugliget között a Lóvasutat és megépült a Hegypálya, a Svábhegyi fogaskerekű vasút. A Hegyvidék hangulatát a legendák övezte vendéglátás is meghatározta, említésre került többek közt a Szépjuhászné, az Isten Szeme fogadó, a Fácán vendéglő, a Disznófő.

 

lovasut01

 

Pokorni Zoltán polgármester az előadást követően fejtette ki gondolatait. Mihail Bulgakov A Mester és Margarita című regényéből idézett, amiben elhangzik a mondat: „Moszkva a jelenlét poklába vetve ég”. Ehhez kapcsolódva úgy fogalmazott, hogy a múltjától megfosztott város maga a pokol, mert egy város nemcsak három dimenzióból áll, hanem négyből – a negyedik az idő. A 150 éves Budapestnek is az idő, a múlt adja meg mélységét, gazdagságát.

 

facan01

 

Az előadássorozat szeptembertől folytatódik; részletesen tárgyalják majd a főváros történetét, különös tekintettel az építészet fejlődésére.

 

(hegyvidek.hu)

Még több hír Budáról

A nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendeletben meghatározottak alapján Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki...
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata 2025. május 15-ig várja a javaslatokat a Fischer Ágoston-díj odaítélésére. Ezúttal is olyan személyek nevét várjuk, akik kerületünk szociális ellátásainak,...
Túra a budai zöld II. kerületi szakaszán. A zöld sáv jelzésű turistaútvonalak elsősorban helyi jelentőségű, rövidebb távú vándorutakat jelölnek, amelyek gyakran kevésbé ismert, de annál izgalmasabb...
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat továbbra is elkötelezett a közlekedési szabályok betartatásában és a közlekedésbiztonság javításában. Különös figyelmet fordítunk a gyorshajtás visszaszorítására. A...
Elektromos és elektronikai hulladékot adhatnak le idén tavasszal is a harmadik kerületi lakosok önkormányzatunk ingyenes hulladékgyűjtési akciójának keretében, április 26-án szombaton, két...
Az év elején a tankerületek számos iskolának megüzenték: nem tarthatnak többnapos kirándulásokat, mert sokba kerülne kifizetni a tanárok túlórapénzét. A gyakorlat nem új keletű, a pedagógusok évek...
A 3K közönsége már jól tudja, mit jelent a képzeletszínház, hiszen a Janikovszky Éva életművét feldolgozó előadássorozatból a Lemez két oldala című előadás már látható volt nálunk. A nagy sikerre...
Barcsay Jenő világhírű festő-grafikusunk 1900. január 14-én született. A jubileumi emlékév programsorozatának részeként emléktáblával tisztelgünk a csillaghegyi fürdőparadicsomban található alkotása...
Sokáig azt hittük, az antibiotikumok felfedezése, széleskörű elterjedés és a védőoltás tömegessé válása után a tbc-vel már nem kell számolnunk. Nem így történt, de a megelőzés és a korai felismerés...
A közelgő húsvét alkalmából ismét közvetlenül a termelőktől érkezik a szabolcsi alma és gyümölcslé, tojás, sós és édes húsvéti kalács, friss parasztkenyér és számos portéka az önkormányzat már jól...
Kevesen jártasak annyira a magyar kulturális életben, és kevesen ismerik úgy a kortárs művészeteket és művelőit, mint a Pulitzer-emlékdíjas Váradi Júlia.
A társasházakról szóló törvény módosítása értelmében 2025. május elsejéig minden hatlakásosnál nagyobb társasház közös képviselőjét be kell jegyezni az ingatlan-nyilvántartásba. Az I. kerületben...
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat ismét pályázott a Kerékpárosbarát Település elismerésért. És kerületünk ismét megnyerte a rangos díjat, amelyet Burján Ferenc alpolgármester vett át ünnepség keretében.
A II. Kerületi Család- és Gyermekjóléti Központ fennállásának 25. évfordulója alkalmából szakmai tanácskozással egybekötött ünnepi konferenciát szervezett.
Március 22-én szombaton délelőtt 10 órától ismét birtokba vehetik a családok a felújított Pom Pom játszóteret a Naphegy téren – jelentette be Böröcz László.
A helyiek széleskörű tiltakozása ellenére, az ott élők egyértelmű akaratát, valamint Óbuda-Békásmegyer építési szabályzatát felülírva és megkerülve építene lakóparkot a Római-parton egy beruházó.
„Hiszünk abban: már óvodáskorban el lehet, sőt el kell kezdeni az érzékenyítést és szemléletformálást, hogy felnőttként felelős állattartókká váljunk,” mondja a Gáspár Zsófi, az Óbudai Közhasznú...
A tavasz közeledtével a II. Kerületi Önkormányzat felhívja a figyelmet arra, hogy idén is támogatja a fehér virágú vadgesztenyefákat károsító levélaknázó moly elleni védekezést.

A címlapról

Az izraeli delegáció látogatása miatt több helyen is forgalmi...
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és felesége Sara csütörtök...
A Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. új táblák kihelyezésével...
A bankautomatás csalások egyre kifinomultabb módszerekkel fenyegetik...
Szerdától vasárnapig ideiglenesen megváltozik a forgalmi rend a...
Évtizedek óta újságok, különféle nyomdai termékek az életünk.

Könyvajánló

A Tízparancsolat és a Hegyi Beszéd nem egy vallást képviselnek! Isten parancsolatai törvényszerűségek, kivonatok az Isten- és felebaráti szeretet örök törvényéből.
Tudtad, hogy mik voltak az ókori turisták legkedveltebb úti céljai? Hogy melyik reformátor tiltotta be a korcsolyázást? Hogy miért takarták le fél szemüket a lovagok? Hogy melyik római nevezte a filozófiát „görög zagyvaléknak”? Hogy kik voltak az ókori világ legnagyobb műkincsrablói? Hogy miért nem korbácsolták meg a rómaiak Pál apostolt Jeruzsálemben? Hogy hol vetettek be a középkorban biológiai fegyvert, és mi lett ennek a következménye? Hogy kit neveztek a középkorban...
Efraim Zuroff történész, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi vezetőjét sokan az „utolsó nacivadászként” emlegetik, mióta 2002-ben meghirdette az „Utolsó Esély Akciót” (Operation Last Chance) a még életben maradt, de soha felelősségre nem volt náci háborús bűnösök felkutatására.
Ne azzal foglalkozz, hogy mások mit mondtak rólad, milyen teszt eredményeket értél el eddig, vagy mit gondolsz magadról! Benned akkora egyéni tehetség van, ami meg tudja változtatni a világot!

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A hazai telekommunikációs szolgáltatók, mint a Yettel és a Telekom, újabb inflációkövető díjemeléseket jelentettek be, amelyek április 1-jétől lépnek életbe. A Telekom például 3,7%-os emelést hajt végre a Központi Statisztikai Hivatal által közölt éves fogyasztói árindex alapján.
Ha te is keresed a kiutat az alkoholos estékből és a fáradt, kedvetlen, érzelemmentes másnapokból, fusd át velem ezt a kilábalási tervet, hátha találsz inspirálót!
Komoly politikai vita folyik az 2014 évi választási harcról. A szakértelmiség nehezményezi, hogy a választási harc során a különböző politikai pártok nem vonzó gazdasági elképzeléseik ismertetésével, hanem egymás hibáinak feltárásával próbálnak szavazókat szerezni.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Miért gondolod, hogy egyedül vagy? Abortuszra készülsz? Úgy érzed, hogy senki nem tud segíteni? Ne engedd, hogy a félelem döntsön helyetted! Vár a megoldás! Vár a segítség!
A Kurfli Közhasznú Kulturális Egyesület pályázatot hirdet 10 civil szervezet számára kedvezményes spot / reklám film elkészítésére.