A társasházakról szóló törvény módosítása értelmében 2025. május elsejéig minden hatlakásosnál nagyobb társasház közös képviselőjét be kell jegyezni az ingatlan-nyilvántartásba. Az I. kerületben nagyjából 1200 társasházat érintő változás célja az ügyintézés egyszerűsítése és a közös képviselők jogszerű működésének biztosítása.
A módosításra azért van szükség, mert jelenleg nincs olyan nyilvántartási rendszer, ahol hivatalos formában szerepelne, hogy egy adott társasháznak ténylegesen ki a közös képviselője, aki jogilag eljárhat a ház nevében – mondta lapunknak Mile Zoltán, az Ez Az a Ház Egyesület ügyvezetője. Ez a rendszer most a földhivatali nyilvántartás keretében valósul meg.
A szakember kiemelte, hogy a bejegyzési kötelezettség nem a közös képviselőt, hanem a társasházat terheli, a nyilvántartásba vételt pedig kizárólag ügyvéd intézheti a társasház költségére (ezt akkor is újra ki kell fizetni, ha megváltozik a közös képviselő személye, mert az utódot is újra be kell jegyeztetni). Az viszont már a közös képviselő felelőssége, hogy a társasház megfeleljen a szükséges feltételeknek, meglegyenek a szükséges adatok, amelyek alapján igényelhető a bejegyzés, illetve megfelelő határozatot fogadjon el a társasház közgyűlése. Fontos, hogyha a határozat nem felel meg a törvényi, vagy a földhivatali előírásoknak, akkor a hatóság vissza fogja utasítani a bejegyzést, ezért is van szükség a jogi kontrollra.
Mile Zoltán figyelmeztetett, hogy a bejegyzés elmaradása esetén ugyan a közös képviselő megbízása megmarad, de már nem lesz jogosult eljárni a társasház nevében a közigazgatási, jogi, postai és pénzügyeiben. A döntés az egyesületi elnök szerint az ingatlanvásárlóknak is segítség, hiszen így ők is előre tudnak tájékozódni a közös képviselő személyéről. De a hatósági, illetve jogi eljárások során is egyértelmű lesz, hogy ki a felelős az adott társasház dolgaiért.
A földhivatalok a képviselő adatait a társasház törzslapjára jegyzik be, amely a tulajdoni lapokhoz hasonlóan könnyen lekérhető. A folyamat elektronikusan is intézhető, ha a közös képviselő rendelkezik minősített aláírással. A változás hosszú távon segíthet a társasházak átláthatóbb működésében, ezért érdemes időben intézkedni a regisztrációról.