Ortopéd szakorvos, üzemorvos, emellett a hagyományos európai gyógymódot ötvözi speciális akupunktúrás kezeléssel.

Édesanyja szintén orvos volt, ezért döntött úgy, hogy ő is az lesz, el is végezte Kínában az orvosi egyetemet. „Ha az önkormányzatnál dolgoznak, akkor kollégák vagyunk” – mondja mosolyogva, és közben teával kínál minket Vajda Péter utcai magánrendelőjében. A betegek egymásnak ajánlják, de gyakran a reumatológus vagy a háziorvos irányít hozzá, legyen szó lúdtalpas lábról vagy akut lumbágóról.

Miért jött Magyarországra?

Szerelemből. Kínában ismertem meg a magyar férjemet, és 1992-ben Magyarországra költöztünk. Nagyon nehéz volt, mert újra kellett kezdenem az orvosi tanulmányaimat angolul a Semmelweis Egyetemen. Harmincan voltunk akkor külföldiek, akik diplomázni szerettek volna, végül ketten – én és egy orosz fiú – végeztünk 1996-ban, én ortopéd szakvizsgát tettem 1997-ben.

Én vagyok az egyetlen Magyarországon, de még a környező országokban is, akinek megvan a nyugati és a kínai orvosi diplomája is.

Magyarországot nagyon szeretem, Budapest a Dunával a legszebb város.

Régóta van az Auróra utcai rendelőintézetben?

Először a Bajcsy kórházban dolgoztam, aztán a János kórházban, 2000 óta gyógyítok a Józsefvárosi Szent Kozma Egészségügyi Központban. Praktizáltam még Németországban is: 10 évig ingáztam Budapest és München között.

Megszokta a budapesti életet?

Nem volt nehéz. Egy Pekingtől 120 km-re fekvő 13 milliós városból, Tiencsinből származom. Budapest, lakosságszámát tekintve Kínában kisvárosnak számít (nevet). Egyébként rendszeresen utazom Kínába, legutóbb tavaly látogattam meg a rokonaimat. Egyedül a covidjárvány alatt nem mentem.

A kollégákkal milyen a viszonya?

A mi osztályunkon mindenki rendes, jól kijövök a munkatársaimmal. Az akcentusom miatt előfordul, hogy nem értjük egymást a betegekkel, ilyenkor az asszisztensem segít a kommunikációban.

Milyen panaszokkal keresik meg?

Leginkább mozgásszervi bajokkal fordulnak hozzám, ízületi fájdalmakkal, nyak-, derék-, csípő-, térd-, váll- és hátfájással. Ezek lehetnek akut esetek, mint egy sportsérülés, vagy akár hosszan fennálló krónikus problémák is. Sokan akkor keresnek fel, ha a hosszú ideje szedett fájdalomcsillapító már nem hat, a tablettáktól már gyomorpanaszaik is vannak, és azzal nyitnak: „Doktornő, maga az utolsó remény!”

Józsefvárosban sok kínai család él, megkeresik a bajaikkal?

Sokan járnak hozzám kínai betegek, igen. Azt tapasztalom, hogy a Magyarországra érkezett kínaiak első generációja hiába él itt már több mint 30 éve, nehezen beszélnek magyarul. A kommunikáció nagyon fontos, főleg ha betegségről van szó, ezért könnyebb hozzám fordulniuk a magánrendelésen. Az is előfordul, hogy megfázásos tünetekkel keresnek fel, de azt mondják, nem szeretnek a magyar háziorvoshoz menni, mert sokat kell várni és nehéz megértetniük magukat.

Miben más, mint a többi ortopéd szakorvos?

A nyugati típusú gyógymódokat vegyítem a keletivel, ezt kombinációs kezelésnek hívom. Ennek legfőbb eleme az akupunktúrás injekció. Gyakran a háziorvos vagy a reumatológus kolléga évekig kezeli a pácienseket, mielőtt hozzám küldenék. Vannak betegek, akik egy tízalkalmas akupunktúrás injekciókúra után azt mondják, újjászülettek.

A hagyományos akupunktúrás kezelés 2-3 ezer éve létezik Kínában, de 30 éves tapasztalattal a hátam mögött azt mondhatom, eredményesebb vegyíteni a kétféle gyógymódot. Mondok egy példát: sokan évek óta szednek porcképzőket, és arra panaszkodnak nekem, hogy nem hatnak. Én azt mondom, szedjék, mert rosszabb állapotban lennének nélkülük, viszont az akupunktúrás pontokra beadott injekcióval lesz igazán hatásos a kezelés.

Hogy ez működjön, abban hinnie is kell a betegnek?

Nem muszáj. Sokszor azonnal, pár perccel a kezelés után jobban lesz a páciens. Ez a bizonyíték arra, hogy működik. A többség úgy érkezik a rendelésre, hogy pontosan tudja, én nem csak a megszokott nyugati technikákat alkalmazom. Akik nem ismerik a hagyományos kínai akupunktúrás módszereket, azoknak fel szoktam ajánlani ezt a módot is, s legtöbbször elfogadják.

Korcsoportok és nemek tekintetében van különbség a kínai gyógymód eredményességében?

Ilyesmit nem tapasztaltam, de alapvetően az orvoslás minden területére igaz, hogy a fiatalabbakat könnyebb kezelni, mint az idős, krónikus betegséggel küzdőket. Mindentől függetlenül, valakinek elég egy kezelés, másnak egy teljes kúrát kell végigcsinálnia, és olyanok is akadnak – főleg idős emberek –, akik régóta szenvednek valamilyen betegségtől, ezért a kúra után havonta visszajárnak szintentartó kezelésre.

Milyen esetben nem alkalmazható a kombinált kezelés?

A panaszoknak mindig sok oka lehet: genetika, életmód, kor, időjárás-változás, műtéti indikáció, vagy akár ezek mind együttesen. A kezelésmód mindig a beteg tüneteitől függ. Például egy csípő- vagy térdműtött beteg esetében, ha nagyon nagy fájdalomra panaszkodik, valószínűsíthető, hogy cserélni kell a protézisét. Ilyen esetben nem működik a kombinált kezelés, műtétre van szükség.

A mozgásszervi problémákon túl milyen területen alkalmazható még az akupunktúra? ​

Hatékony a menopauza okozta tünetek enyhítésére, depresszióra, és akkor is, ha valaki fogyókúrázik vagy szeretne leszokni a dohányzásról. A migrénes fejfájások kezelésében például 80 százalékos a siker. Volt egy olyan betegem, akinek lebénult a fél arca. Hat-hét kezelés után látványos eredményt értünk el. Ha például azzal keresnek meg, hogy szeretnének leszokni a cigarettáról, akkor azt szoktam javasolni, először csináljanak meg egy ötalkalmas fél kúrát, és meglátják, csökkent-e a vágyuk a cigaretta után. Persze ilyenkor nagyon fontos az elszántság is, mint ahogy a fogyókúra esetében az életmódváltás is elengedhetetlen. A kezelések mellett gyógynövények és vitaminok alkalmazását is javasolni szoktam, mert sokkal hatékonyabb a kúra, ha egészséges egyensúlyba kerül a szervezet, ilyenkor az immunrendszer is megerősödik, ellenállóbb lesz a kórokozókkal szemben is.

A covidjárvány után tapasztalt bármilyen változást?

Határozottan megszaporodtak a mozgásszervi problémákra panaszkodók a covid után, ahogyan a magas vérnyomástól és légzési nehézségektől szenvedő betegek száma is megnőtt. Ezek a tünetek mind a posztcovid-szindróma jelei. A kombinációs kezelés ezekben az esetekben is segített, akárcsak a járvány alatt:

majdnem 400 beteget kezeltem, egyikük sem halt meg, nem alakultak ki később szövődmények sem.

Mit csinál, amikor nem dolgozik?

PhD-zek. Ez már egy évek óta húzódó folyamat a Pécsi Egyetemen. Azokon a napokon, amikor az egyetemre kellett mennem, hajnali 4 órakor keltem és este 9 órára értem haza. A témám az, amit a gyakorlatban is csinálok: a hagyományos nyugati orvoslás kínai gyógymódokkal kombinálva. Már csak publikálnom kellene, de nehezen haladok vele. Szégyellem is magam, hogy már évek óta húzódik, de nincs túl sok szabad kapacitásom a két praxis mellett. Azt kívánom, bárcsak be tudnám fejezni 2-3 éven belül.

hirdetés

Kormányablak hírek

A hírcsatorna nem található.

Még több hír a Belvárosból

Napra pontosan nyolcvan évvel azután, hogy a nácik elhurcolták a Vörösmarty utcából, emléktáblát és botlatókövet avattak Jane Haining tiszteletére. A skót misszionáriusnőnek az volt a “bűne”, hogy...
Lakástulajdonosként mit szólna, ha elégedetlen lenne a társasházkezelővel vagy a közös képviselővel, de nem tudná akár 10 évig sem leváltatni? A Corvin sétányon több új építésű társasházban is ez...
Csökkent a bűncselekmények száma Józsefvárosban – ez derült ki a kerületi rendőrkapitányság éves beszámolójából az április 18-án tartott képviselő-testületi ülésen. A korábbiaktól eltérő, csupán...
Miben különböznek a női és férfi szerepek a roma családoknál, mint a nem romáknál? Vagy szerintük is a nőnek a konyhában a helye? Csakúgy, ahogy a magyar társadalom sugallja. Balogh Adrienn cikke.
Emléktáblát kapott Erzsébetvárosban a Magyar Költészet Napján (április 11), József Attila születésnapján a költő, a magyar líra óriása.
Belváros-Lipótváros Egyházi Épületekért Közalapítvány Kuratóriuma pályázatot ír ki a Kuratórium által meghatározott 33.700.000,- forint alapítványi vagyonra a Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V....
Nyomoz a rendőrség egy társasház feljelentése nyomán, a ház (egykori?) közös képviselője, Gondos Judit rendszeresen egy olyan céggel végeztette el a házbeli felújítási munkákat, mellyel a...
Két terézvárosi rendőr segítségével jött a világra egy kisbaba néhány hete egy kórház hátsó bejáratánál. A tettre kész egyenruhásokat Soproni Tamás polgármester fogadta irodájában és ajándékkal...
A Lefkovicsék gyászolnak című filmben többek között a humoré, az emberi kapcsolatok törékenységéé és a mindent elsöprő szereteté a főszerep. A rendezővel, Breier Ádámmal beszélgettünk a gyászról, a...
Első, és lehet, hogy utolsó olimpiájára készül Szép Balázs, Terézváros sportolója. Az öttusázó nemcsak a párizsi részvételért küzd ezekben a hetekben, de komoly döntés előtt is áll: a játékok után...
Széles kínálatra számíthatnak az érdeklődők, a ruhák, könyvek, dísztárgyak, játékok, hanglemezek mellett porcelánok és kézműves horgolt termékek is megtalálhatók lesznek.
A terézvárosi önkormányzat anyagi támogatásával egy számítógépes játékokkal felszerelt szobát alakítottak ki a Liszt Ferenc téri gyermekkönyvtárban. A szoba átadását az Olvasni jó, olvasni menő!...
A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi Könyvtárának Ötpacsirta szalonjában a látogatók sok más mellett közelebb kerülhetnek a magyar táncházmozgalom történetéhez, hallhatnak operarészleteket és...
Sorozatunkban azt vizsgáljuk, miképpen teljesültek a 2019-es Pikó-program ígéretei. A program 13 pontjából most kettőnek az ígéreteit szembesítjük a tényekkel, és értékelünk.
A zsidó Purim ünnepen rendezett „Sütiutca” március 24-én vidám forgataggal búcsúzott a Zsidó Budapest 150 éve rendezvénysorozattól a Csányi utcában. A szervező önkormányzat és a Gólem Színház a Pro...
A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC törvény (a továbbiakban Nkt.) 8.§ (1) bekezdése szerint az óvoda a gyermek három éves korától a tankötelezettség kezdetéig nevelő intézmény.
Ha van zenei stílus a világon, ami az emberek elsöprő többségének nem csupán tetszik, de mosolyt csal az arcukra és ütemes tapsra ösztönzi a tenyereket, akkor az biztosan a klezmer.
A városrészeken átívelő Nagykörút már nagyrészt az 1880-as évek közepére elkészült. Hivatalosan azonban csak a millenniumi ünnepségek idején adták át, teljes befejezésére pedig egészen 1906-ig várni...

A címlapról

Magyarország konzervatív sziget az európai progresszív liberális...
A figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján április...
Átadták a megújult Sió-zsilipet kedden, az újjáépített Sió-zsilip...
A tartós álláskeresők elhelyezkedését segíti az 1,7 milliárd forint...
Az Észak-Pest és Dél-Buda közötti átszállásmentes...
Sokkal több van ebben a városban! címmel mutatta be 101 pontból álló...

Könyvajánló

Dr. Szántó Szilvia, a Budapesti Gazdasági Egyetem mentálhigiénés tanácsadója egy háromrészes regény után (Nárcisz-trilógia), idén elkészült a történethez tartozó terápiás könyvvel is, ami segít azoknak, akik a regény főszereplőjéhez hasonlóan átéltek érzelmi vagy más típusú bántalmazást.
„Az elmúlt 500 évben azok a nemzetek emelkedtek fel, amelyek a pénzt tőkévé alakították, feltaláltak és bevezettek új technológiákat, a társadalom széles rétegeinek adtak tudást, és teret adtak a tehetségek érvényesülésének” – többek között erre hívja fel a figyelmet legújabb kötetében Matolcsy György, majd hangsúlyozza: „A múlt sikerei azonban nem adnak pontos iránytűt, mert a történelem, benne a gazdaság törvényei döntő pontokon megváltoztak. Azokat érdemes követni, akik már a jövőből hozzák előre a működésüket, és már korunk gondolati forradalmára, ezen belül a fenntartható közgazdaság törvényeire építik működésüket.”
Megjelent a Pallas Athéné Könyvkiadó legújabb kiadványa.
A legnagyobb és legkomplexebb iparág az emberiség történetében.

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A gyorsabb áthaladás ILLÚZIÓJÁNAK érdekében, kérjük fáradjanak az önkiszolgáló kasszákhoz!
Csütörtök este 6 óra, munka utáni bevásárlás, hatalmas sorok a kőbányai Sibrik Lidlben.
Átfógó, a teljes lakosságot célzó pénztárosképzést indítottak a kiskereskedelmi láncok Magyarországon.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Több mint 7 évtizeden át volt Kispest lakosa a jeles tanárember, Pataki Gyula.
A Milestone Intézet idén is tanulmányi ösztöndíjat hirdet különösen rászoruló és/vagy roma tehetségek számára.