Nullától 8 éves gyerekeknek nyílt Játékközpont a Babóca Bölcsőde egyik csoportszobájában, a gyerekek és szüleik hetente kétszer látogathatják. Felkészült szakemberek és innovatív játékok várják a kicsiket.
Játékközpont nyílt a VIII. kerületben. A szolgáltatás neve nagybetűvel írandó, lévén tulajdonnév, mely a Partners Hungary egyik franchise-szerűen működő programját takarja. Játékközpontok az országban 13 helyen, Európában pedig 9 országban vannak jelen, a legújabb pedig most a nyolcadik kerületbe is megérkezett.
„Ez egy multikulturális közösségi szolgáltatás, mely nagyban segíti az intézményi nevelésbe való beilleszkedést, és kapcsolódási lehetőséget teremt a szülőknek is” – mondja Deák Éva, a Partners Hungary ügyvezető igazgatója. Deák szerint módszertanuk alapja az, hogy egy multidiszciplináris szakmaközi team irányítja a szolgáltatás működtetését: „szociális szakemberek, óvodapedagógusok, óvodapszichológusok, védőnők határozzák meg, hogy a közösségi szolgáltatás miről szóljon, miként működjön”. Az ügyvezető elmondta, hogy a programnak létezik egy minőségbiztosított módszertana: „de ez csak egy keret,
tartalommal mindenhol a helyi szakemberek töltik meg
a helyi igényekhez igazodva, ezért például a helyszínek is meglehetősen változatosak, van, ahol művelődési házban, van, ahol oviban vagy könyvtárban működik a program, de például Kállósemjénben van egy olyan civil szervezet, amely egy családi ház garázsában nyitott meg egy Játékközpontot”. A cél az, hogy legyen olyan közösségi tér, ahol a szülők a gyerekkel együtt tudnak játszani: „fontos, hogy legyen erre mindig allokált idő és tér. Itt vannak olyan fejlesztő játékok, amelyek sok család számára nem igazán elérhetők, de itt akár ki lehet kölcsönözni ezeket.”
A játékközpontok kereteit lazán és kreatívan lehet értelmezni, a fejlesztő szolgáltatások mellett akár szülői klubokat is lehet alakítani, ez sem példa nélküli. „Itt amellett, hogy meg tudják beszélni a szülők a problémáikat, vagy bármit, amire kíváncsiak, üzeneteket is át tudunk adni. Például sok helyen nem egyértelmű a szülők számára, hogy
nagyon kicsi korban mennyire káros az okostelefon használata,
de a Játékközpontokon keresztül célba tudnak érni az ilyen üzenetek” – mondja Deák.
„Mi a mobilt digitális cuminak hívjuk” – mondja Koscsóné Kolkopf Judit, a Józsefvárosi Egyesített Bölcsődék vezetője, aki szerint a nyári szünet után, szeptemberben tapasztalható meg legélesebben a kütyüzés káros hatása: „Nagyon nehéz lekapcsolni róla őket, amikor visszajönnek a nyári szünetről, elvonási tüneteik, viselkedési problémáik vannak. Ma már gyerekágyra szerelhető tablettartókat is árulnak, de az Egészségügyi Világszervezet, a WHO szerint 2-3 éves korig semmilyen formában nem lehetne használni ezeket. Meséket lehet nézni, de azt is csak felügyelettel, szülői kontroll mellett, hiszen a készen kapott mozgókép
az idegrendszeri fejlődést akadályozza,
a vibráló képernyő azonnali kielégülést okoz, ami miatt nem tud megtanulni a gyerek játszani. Ezért mi kütyümentes övezet vagyunk.”
„Most még picit meg vannak illetődve, de tudtam, hogy tetszeni fog nekik, mert nyitott, érdeklődő gyerekek” – meséli egy anyuka, aki két picivel érkezett. „A múlt héten ki tudtunk szabadulni a játszóra, de most elég vacak az idő, tobzódnak a bacik, szívesebben vagyok egyenletes hőmérsékleten, itt jól lefáradnak, aztán mehetünk haza” – vázolja rövid távú terveit az édesanya, aki egyébként a Mackóvár óvoda faliújságjáról és a Biztos Kezdet Gyerekházból értesült a Játékközpont megnyitásáról.
„A gyerekek sokszor a lábassal meg a fakanállal szeretnek a legjobban játszani, de itt sok egyéb pozitívan stimuláló játék is van, a szerepjáték, a bábozás, a babakonyha, a szépítkező sarok mind-mind segítik a gyerekek fejlődését” – mondja Deák Éva.
A Játékközpontot, mely egyébként igen sikeresen bújik meg a Losoncinegyed paneljei között (tehát elég nehéz megtalálni), inkább a Losonci utca 2-es szám alatt érdemes keresni, itt van a Józsefvárosi Gazdálkodási Központ Zrt. (JGK) Gazdasági Igazgatósága, és balra szemben lesz megtalálható a Játékközpont.