A Dankó udvar mellett van egy másik, kívülről nem megközelíthető sportudvara is a Magdolnanegyednek, a Homok utcában. Amit most a gyerekrészvételi költségvetés nyertes ötlete alapján fejlesztenek.
A Homok utcai sportudvarról 2021-ben írtunk utoljára, akkor éppen botrány volt körülötte, mert a mellette zajló társasház-építkezés miatt veszélyessé vált a használata.
A 2010-es évek elején a Magdolna II. fejlesztési projektben két sportudvar létesült. A Dankó udvar egy hosszú kényszerszünet után 2023-ban éledt újjá, ma kifejezetten népszerű helynek számít.
A Homok utca 7. alatti sportudvar sokkal kisebb, és jobbára az ismeri, aki a Kesztyűgyárba viszi a gyermekét foglalkozásra. Mindkét udvar a kezdetektől kapcsolódik a Kesztyűgyárhoz, a Dankó udvar téli szünete alatt az ottani programok Dankó Klubként folytatódtak a Mátyás téren, a Kesztyűgyárral belülről szomszédos Homok udvart pedig a Kesztyűgyárba járó gyerekek használják.
Érdekes a két udvar története, mert ugyan a Magdolna II. programban született róluk döntés, a mai, korszerű és viszonylag költséges kialakításuk a Kocsis-érában történt, azonban a szomszédok érdemi bevonása nélkül, ezért a Dankó sportudvart egy évtizedre be is kellett zárni.
A kesztyűgyári kapcsolat miatt a Homok udvar nem is közelíthető meg az utcai oldalról. Itt egy kosarazásra, kézilabdázásra alkalmas gumírozott fedésű pálya van, de nincs sem kertrész, sem fedett rész, mint a Dankó udvarban. Most a Homok udvar is kap egy kis frissítést, hogy jobban megfeleljen az igényeknek. Pontosabban a gyerekek igényeinek, mert a gyerekrészvételi költségvetésben nyert az ötlet az udvar fejlesztéséről.
„A Homok udvarral kapcsolatban
a gyerekek sporteszközöket szavaztak meg: megújul a kosárpalánk, háló kerül a kapukra, lesz egy mobil kosárpalánk, illetve háló, padok és függőágy kerül a pálya mellé”
– tudtuk meg Ungvári Sárától, a Közösségi Részvételi iroda munkatársától.
Egyébként a Dankó udvar újjáélesztése is részvételi költségvetési ötlet megvalósítása volt, ott a felnőttek részéről. A Homok udvar megújításának becsült költsége 1,5 millió forint.
Alexa György, a Józsefváros Közösségeiért Zrt. (JKN) operatív igazgatója – a JKN-hez tartozik a Kesztyűgyár és a sportudvar is – elmondta, a „gyerekek nagyon buzgóan javasolgattak, a csinosítás kapcsán felmerült, hogy az ügyesebbek fessenek a falra graffitit, és hogy este vagy sötétedéskor is lehessen használni az udvart, ezért kellene lámpa, a kerítésre pedig háló, hogy a labda ne röpüljön át a szomszédba”.