A Romano Kher visszatért a gyökerekhez, 12 év után újra alkotótábort szervezett a cigány képzőművészeknek a Balatonnál.
Egy hagyományt támasztottak fel, hiszen korábban már létezett az alkotótábor, s ezúttal nem Fonyódon rendezték meg, mert az ottani üdülőben tavaly óta ukrán családok laknak. Balatonmáriafürdőn, az önkormányzati üdülőben kaptak helyet, ahol szeptember 1. és 8. között 15 festő dolgozhatott, s csatlakoztak hozzájuk népművészek is. A művészek által készített képek közül 35 a Romano Kher gyűjteményének része lesz, s a Cigányok Házában október 26-án megnyitott kiállításon november 30-ig láthatóak.
A megnyitón Rézműves Melinda, a Romano Kher igazgatója elmondta, hogy 12 évnyi hallgatás után teremtettek újra lehetőséget a festőknek, hogy egy hétig együtt legyenek, alkossanak, beszélgessenek és elmélkedhessenek a művészetek jövőjéről. Jenei Szilveszter művészeti referens találta ki, hogy ezúttal “A határon innen és túl” téma legyen a középpontban. S ahogy az igazgatónő fogalmazott, “ezen a tárlaton szembesülhetünk a belső külső falakkal.” A Romano Kher a tábor folytatását ígéri, képzőművészeti műhelyt indítanak, amelyre újabb művészek csatlakozását várják.
A kiállítást Niedermüller Péter, Erzsébetváros polgármestere nyitotta meg, aki elmondta, évekkel ezelőtt az önkormányzat örömmel vette, hogy a Romano Kher a kerületben találta meg a helyét.”Azt szeretnénk, ha ez olyan hely lenne, amely szabad és nyílt terepe a kulturális találkozásoknak. S ez sokkal hasznosabb, mint a direkt politizálás. Egy ország, egy társadalom, amely újabb falakat emel, nem viszi semmire. Ne azt keressük, ami elhatárol. Néha magam is elkeseredem, mert úgy tűnik, nem jutunk előbbre. Koncentráljunk hát Erzsébetvárosra. Ez kicsi kerület, nem is vagyunk túl sokan, de hátha tudunk szigetet építeni…”
A kiállításmegnyitóra több cigány képzőművész is eljött, köztük Váradi Gábor, aki nem először vett részt az alkotótáborban, s azt mondta, hogy ezúttal sokkal családiasabb hangulatban töltötték el az egy hetet, sokat nosztalgiáztak és boldogan eljárnak majd a képzőművészeti műhelyre, a Romano Kherbe. Váradi egyébként három képet is ajándékozott a roma gyűjteménynek. A negyedik kép hazakerült, mert élettársa elsírta magát a kép láttán, így azt megtartották.