Alakuló ülést tartott Óbuda-Békásmegyer képviselő-testülete. Az ülésen megválasztották a 2024-29-es ciklus tisztségviselőit: négy alpolgármestert, két tanácsnokot és a bizottsági elnököket, illetve a szakbizottságok tagjait is.
Az ülést a megválasztott polgármester akadályoztatása miatt a korelnök képviselő, Ujfalvi István vezette. Napirend előtt dr. Bots Dénes jegyző adott tájékoztatást a jogi helyzetről, illetve beszámolt arról, hogy Budapest Főváros Kormányhivatala jogi állásfoglalásában foglaltak szerint eljárva hívták össze és tartják meg az alakuló ülést.
A június 9-i önkormányzati választás eredményéről dr. Marozsán Edina, a Helyi Választási Bizottság elnöke adott tájékoztatást. A polgármester választást 30 368 szavazattal dr. Kiss László nyerte. A 16 egyéni választókerületi képviselői hely mindegyikét a DK-Momentum-MSZP-Párbeszéd-LMP-Jobbik közös jelöltjei nyerték meg. Kompenzációs listáról 3 képviselő a Fidesz, 2 a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és egy a Mi Hazánk színeiben szerzett mandátumot.
Dr. Kiss László megválasztott polgármestert augusztus 14-e óta a sajtóban „Városháza-ügyként” emlegetett üggyel összefüggésben az ügyészség előzetes letartóztatásban tartja, és kérelme ellenére sem engedték, hogy a képviselő-testület alakuló ülésén részt vegyen. Azt is megtagadták tőle, hogy akár írásban újságírói kérdésre válaszoljon, ezzel is ellehetetlenítve, hogy ügyéről a nyilvánosság előtt beszéljen.
A polgármester az üléssel egy időben fogva tartása helyszínén elmondta a polgármesteri esküt, és ahhoz kiegészítést, nyilatkozatot fűzött. A szöveget egy saját kezével írt magánlevél részeként juttatta el a Képviselő-testületnek, ezt az alakuló ülésen a levezető elnök változtatás nélkül felolvasta:
Én, dr. Kiss László a Magyar Köztársaság Alkotmányára esküszöm, hogy polgármesterként kizárólag Óbuda-Békásmegyer, Budapest III. kerület érdeke vezérel. Minden döntésem mozgatója kerületünk polgárainak érdeke.
A Magyar Köztársaság szabad polgáraként esküszöm, hogy minden tettemmel a jelenlegi diktatórikus politikai hatalom lebontásán dolgozom, hogy Hazánk mihamarabb újra szabad választásokon választhasson legitim kormányt.
Oligarchákkal eddig és ezek után sem alkuszom, ezt másoktól is elvárom.
Elutasítom az állami intézményesített keresztényüldözést, és szolidaritást vállalok Iványi Gáborral és más politikai okból üldözött keresztényekkel.
Jelenlegi politikai bebörtönzöttként követelem valamennyi politikai fogoly szabadon bocsátását, a politikai perek előkészítésének befejezését, különösen az Iványi Gábor és hitvalló testvérei elleni eljárásokat.
A Magyar Köztársaság szabad polgáraként kiállok a szabadság és az esélyegyenlőség értékei mellett, elutasítom a jelenlegi emberellenes rendszer uszító politikáját és esküszöm, hogy mindent megteszek a kormányváltásért. Isten engem úgy segéljen!
Miután az ügyészség politikai per előkészítéseként megakadályozott, hogy itt, a képviselő-testület ülésén megválasztott polgármesterként esküt tegyek, kijelentem, hogy jelen eskü szövegét ma elmondtam a testületi ülés megnyitásának pillanatában, korábban pedig az ügyvédem előtt is.
Magamat a kerületem, a III. kerület törvényes polgármesterének tekintem. A jogaimtól való megfosztást nem tekintem jogszerűnek, el nem ismerem.
Kijelentem, hogy korábbi eskünkhöz hű voltam, törvénytelenséget el nem követtem. Jelen eljárás illeszkedik a jelenlegi főpolgármester ellen konstruált, ú.n. ’Városháza ügyhöz’, a célja a főpolgármester, velem együtt két budai és három pesti kerületi polgármester gyengítése, zsarolhatóvá tétele és esetleges büntetőjogi felelősségre vonása hamis vallomások és a közvélemény manipulációja által.
Az ügyészségi kiszivárogtatások miatt korábban büntető feljelentést tettem, amelyet áttolva egy hatáskörrel nem rendelkező rendőri szervhez, nem vizsgáltak ki megfelelően.
Jelen események bemutatják, hogy ez az ügy kizárólag politikai, hiszen ügyészségi nyomozati anyagok részletei szivárognak ki és szivárogtak ki politikai fogollyá válásomat követően is.
Ez az ügy egy jogállamban elő sem fordulhatna, ahogyan kimutatható, hogy a – Völner-ügyhöz hasonlóan – itt is a Fidesz bújik meg az ügyészség mögött, arra illetéktelenek kapnak nyomozati anyagokat – és ahogy ott is – itt is csak elbábozzák ennek kivizsgálását.
A polgármesteri eskü szövegével egyetértő képviselők az ülésen fehér szalagot tűztek ki a ruhájukra. A Puskás Péter képviselő (Fidesz) politikai performansznak minősítette a nyilatkozatot, és tiltakozott annak elhangzása ellen.
A képviselő-testület titkos szavazással Béres Andrást (Párbeszéd), Burján Ferencet (LMP), Őri Lászlót (MSZP) és Zábó Attilát (DK) választotta alpolgármesternek. Turgonyi Dániel (Momentum) szociális és áldozatvédelmi, Nagy Richárd György (DK) a jövőben városfejlesztési és energetikai tanácsnokként dolgozik majd. A testület mellett négy állandó szakbizottság működik, mind a négy 13-13 taggal: Civil, Ifjúsági, Kulturális, Oktatási, Nemzetiségi és Turisztikai Bizottság; Pénzügyi, Tulajdonosi és Vagyonnyilatkozat-kezelő Bizottság; Szociális, Egészségügyi és Lakásügyi Bizottság; valamint Városfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság. Az alakuló ülésen megválasztották a szakbizottságok elnökeit és tagjait is.