Megkezdődött annak a három önkormányzati lakásnak a felújítása, amelyeket a párkapcsolaton és családon belüli erőszak áldozatainak segítésére szán Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat Áldozatsegítő Programjának keretén belül. Időről-időre beszámolunk, hol tartunk a munkálatokkal.
A felújítás üteme a tervek szerint halad, és reméljük, hogy a lakások már 2025. év elejétől biztosítani tudják a biztonságos, tiszta és rendezett lakhatás lehetőségét. A FSZA 2023-32 kódszámú, „Párkapcsolati és családon belüli erőszak áldozatainak segítése Óbuda-Békásmegyeren” című projekt a Fővárosi Szolidaritási Alap támogatásával valósul meg.
Új hideg és meleg burkolatok
A kivitelezési munkálatok a régi, elhasználódott burkolatok, szaniterek, konyhabútorok és nyílászárók bontásával kezdődött. Szintén lebontották az elektromos szerelvényeket és kábelcsatornákat. Minden lakásban új elektromos hálózatot épít ki a kivitelező.
Elkezdődött a festési munkák előkészítése is, a falak tisztasági festését megelőzően a felületek glettelése volt szükséges, és néhány helyiségben már felkerült a díszléc is. Az új mosdókagylók, kádak és vécék már megérkeztek, rövidesen felszereli őket a kivitelező cég.
Miután az előkészítés megtörtént, elkezdődik a hideg és meleg burkolatok lerakása.
Év végére befejezzük
A meglévő padlószőnyegeket esztétikus laminált padló váltja fel, amelynek egyszerűbb a tisztán tartása. Miután befejeződnek az elektromos munkálatok és megtörténik a teljes festés, a bútorok és háztartási nagygépek beszerelésével lezárul a kivitelezés.
A munkálatok várhatóan év végére befejeződnek és minden igyekezetünkkel azon vagyunk, hogy a lakások a lehető leghamarabb készen álljanak a lakók fogadására.
Minden, amire a háztartásban szükség lehet
A lakások berendezése során igyekszünk minden holmit biztosítani, amelyekre egy háztartásban szükség lehet. Az alapvető lakástextíliák, mint a függönyök, törölközők és ágyneműhuzatok már várni fogják a lakásba érkezőket.
A háztartási gépek listája is úgy állítottuk össze, hogy minden igényt kielégítsenek: kávéfőző, vízforraló, mikrohullámú sütő, robotgép és turmixgép is helyet kap a konyhában, ahogyan konyhai edények és evőeszközök szintén. És az apróbb szükségletekre is gondoltunk: a lakásokban olyan eszközöket is találhatnak majd, mint hajkefe, hajszárító és vasaló.
A célunk, hogy ezek a lakások probléma esetén azonnali lakhatást biztosítsanak, az áldozatok számára azonnal költözhetővé váljanak.
Rendőrök érzékenyítése, krízisvonal indítása
Szintén az Áldozatsegítő Programunk részeként a lakásfelújításokkal párhuzamosan ősszel elindultak a projekt különböző képzési programjai. A kerületi rendőrök egy képzésen vehetnek részt, mely során elsajátíthatják, hogyan támogathatják a leghatékonyabban az áldozatokat, és hogyan léphetnek fel a az áldozatok biztonsága érdekében.
A rendőrökön túl a bántalmazást elszenvedő személyekkel foglalkozó segítő szakemberekkel is vannak képzési tervei a projektnek. Szintén folyamatban van már a segítő szakemberek krízisvonal-képzése, hiszen a lakásba költöző áldozatok számára a jövőben 24 órában elérhető telefonos elérhetőséget kíván biztosítani az Óbudai Családi Tanácsadó és Gyermekvédelmi Központ, valamint a szakembereket kockázatfelmérési képzésben is részesíti a projekt, amely a kockázatfelmérő kérdőívek megfelelő használatára képezi ki őket.
A képzések a Patent (Patriarchátust Ellenzők Társasága Jogvédő Egyesület) és a NANE (Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület) egyesületek szakmai megvalósításában zajlanak.