Milyen egy szalon, ha női? Milyen, ha megjelenésében egyszerre hordozza az 1930-as éveket és napjainkat? És milyen, ha mindez Pasaréten van?
A Villa11 épülete a hangulatos Torockó utca egyik patinás háza. Építtetője a felvidéki származású Korvinyi Vilmos volt, aki később feleségével együtt a holokauszt áldozata lett. Villájuk 1933-ban készült el. Harmonikusan tagolt, klasszicizáló homlokzatot kapott, amely mögött egy minden igényt kielégítő, igazi nagypolgári lakás húzódott: négy szoba, hall, télikert, fürdőszoba, nagy terasz és intim belső kert. A kor szokása szerint az alagsorban a technikai helyiségek (mosókonyha, szárító, kazánház, fáspince) mellett egy háromszobás házmesterlakás is helyet kapott.
A közel 100 éves villa néhány eredeti eleme – például az elegáns kandalló – ma is megcsodálható, hiszen a ház új tulajdonosai a közelmúltban elvégzett felújítások során kiemelten figyeltek arra, hogy megőrizzék az itt talált értékeket. És persze arra is törekedtek, hogy az egykori polgári miliőt is visszaidézzék.
A Villa11 Magyarország első „exkluzív, zárt körű, női klubjaként” határozza meg magát. Ahogy az alapító hármastól, Kalmár-Nagy Dórától, Kinback Szilviától és Vass Melittától megtudtuk, olyan helyet képzeltek el, ahol test és lélek felüdülhet, és ahol a klasszikus klubok mintájára nők jöhetnek össze egymást közt. A közös álom a Covid-időszakban állt össze kézzelfogható tervvé, hisz ezekben a nehéz időkben az alapítók megtapasztalták azt – amit sokan mások is –, hogy mennyire fontos egy egymást támogató közösség, és hogy a személyes találkozások mennyire nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy jól érezzük magunkat. Mindez hatványozottan igaz a nőkre, akikre sokszor a munka és a háztartás mellett egyszerre hárul gyermekeik és idősödő szüleik gondozása is.
Magára a Torockó utcai villára később találtak rá, de egyből tudták: éppen egy ilyen házat keresnek. Ez Pasarét egyik legrégebben beépített területe, ahová egykor sok értelmiségi és művész költözött. A szomszédos házban élt például az 1930-as években Szerb Antal, sőt, itt írta meg legnagyobb klasszikusait, a Pendragon legendát és az Utas és holdvilágot is.
A Villa11 alapítói fontos küldetésüknek érzik, hogy a hely méltóvá váljon ehhez az örökséghez. Rendezvényeiken a minőségi kultúrát szeretnék elhozni Pasarétre: irodalmi estekkel, koncertekkel, kiállításokkal készülnek. Nemrég volt náluk például Szabó István filmrendező, aki lebilincselő módon mesélt az életéről, szeptember vége óta pedig a szalon falain Ábrahám Anna fiatal képzőművész gyönyörű, finom rajzú képei csodálhatók meg. A jövőben teret adnak itt a II. kerület művészeinek bemutatkozásra, így például hamarosan a kerületi emlékérmes Soós Nóra és Győri Márton fog kiállítani a villában.
De a tárlatokon túl, önmagában az enteriőr is művészi élményt nyújt az ide érkezőknek: a Sütő Kata belsőépítész segítségével kialakított tér megőrizte a ház múltjának eleganciáját, úgy, hogy közben az párosul a kortárs dizájnnal és a legmodernebb technikával is. Az antik bútorok és kiegészítők mellett láthatjuk itt például Gino Sarfatti eredetileg 1958-ban tervezett csillárját, a szalon társalgójában pasztell rózsaszín, éjkék és mustársárga bársonnyal kárpitozott fotelek kaptak helyet, a timpanonos homlokzat mögött pedig zöld növényekkel teli buja télikert várja a látogatókat. Büszkeségük a kert éke, Breznay Pál „Libbenés” című, a Villa11 számára készült kecses szobra is.
A terek tervezésekor a legfontosabb szempont az volt, hogy az ide érkezők otthonosan, kényelmesen érezzék magukat, ezt az épület alsó szintjén kialakított komplex Wellbeing Center is szolgálja. A Villa11-et alapítói zárt, exkluzív, meghívásos alapon bővülő klubként képzelik el, de a villa találkozók, kisebb közösségi események, munkamegbeszélések lebonyolítására is bérelhető. Ugyanakkor programjaik jelenleg nyitottak a nem klubtag érdeklődők számára is, hiszen céljuk, hogy a II. kerületnek ezen a történelmi hangulatú részén újraélesszék a régi polgári szalonélet hagyományait.
Viczián Zsófia