Aki lépést akar tartani a rohamosan változó környezettel, a mindennapi kihívásokkal, annak nem elég egyetlen területet ismernie. Egyre nyilvánvalóbb, hogy a természethez és a hagyományos túlélési készségekhez való visszatalálás kulcsfontosságú lehet a jövő generációi számára. Az Életrevaló Gyerekmegőrző Völgy célja is az, hogy a gyerekek olyan ismereteket sajátítsanak el, amelyek nemcsak önállóbbá, hanem magabiztosabbá is teszik őket.
A modern életmód és a virtuális világ sok esetben megfosztja a gyerekeket a valós tapasztalatoktól, pedig a környezeti változások – például a globális felmelegedés – komoly kihívások elé állítják az emberiséget.
„A gyerekeknek fontos megismerniük a természettel való együttélés, az önfenntartás alapjait” – hangsúlyozza Tóth Zoltán az Életrevaló Gyerekmegőrző Völgy ötletgazdája. Az egész különlegessége, hogy a gyerekek gyakorlati tapasztalatok útján tanulnak.
„Megismerkedhetnek például a gombák azonosításának és ellenőrzésének módjával, a gyógynövényekkel, az állattartás alapjaival, a kutyákkal való foglalkozás tudományával, de akár a traktorszerelést vagy az ostorkészítést is kipróbálhatják. A természetközeli lét, az önálló problémamegoldás és a közösségi együttműködés fejlesztése segít abban, hogy a gyerekek magabiztosabbá és találékonyabbá váljanak” – részletezte Tóth Zoltán.
A program célja, hogy a résztvevők olyan szemléletet sajátítsanak el, amelyben a természetes életmód és a legújabb tudományos-technológiai megoldások összekapcsolódnak. „Ez azt jelenti, hogy a hagyományos építési módszerek – például a vályogházépítés – mellett olyan vívmányokról is ismereteket szerezhetnek, mint az alternatív energiafelhasználás, a hőtárolás vagy a fenntartható gazdálkodás” – fejtette ki az ötletgazda.
A foglalkozások helyszíne a péceli Kilenc Bokor Völgy, amely kifejezetten azért jött létre, hogy az odalátogatók újra közeli kapcsolatba kerülhessenek a természettel.
„Itt nemcsak tanulni lehet, hanem pihenni, gyógyulni és feltöltődni is.”
Az Életrevaló Gyerekmegőrző Völgy májustól indul, és óvodás kortól egészen 18 éves korig várja a résztvevőket. A foglalkozás során elismert szakemberek, hagyományőrzők és profi oktatók segítik a gyerekeket abban, hogy hasznos és életrevaló tudást szerezzenek.