Könnyebben fertőz és gyorsabban terjed. Új Covid variáns bukkant fel. A WHO már vizsgálja az új mutánst, ami a korábbi koronavírus változatok genetikai keveredéséből jött létre. Szakemberek szerint a most terjedő vírusvariáns áttörheti a védőoltások adta védelmet.
„A WHO egyik szakértője azt mondta, hogy a pandémia nem múlt el, csak arcot váltott, és ebbe az arcváltásba nagyon jól belefér a jelenlegi variáns” – erről beszélt Szlávik János infektológus főorvos, a Dél-pesti Centrumkórház vezetője az M1 Ma Reggel című műsorában. Hozzátette:
„Folyamatosan alakulnak újabb és újabb genetikai variánsok, és ezek közül néhányan megfigyelésre, néhányan pedig aggodalomra adnak okot. A jelenleg úgymond megfigyelésre javasolt variáns, ez az nb1.8.1 variáns.”
A szakértő szerint a vírus gyorsan terjed, az aránya néhány hét alatt többszörösére nőtt. „Ez a variáns most már több mint tíz százalékát jelenti az össz vírusoknak. Ez nagyon magas, hiszen nemrégiben ez csak alig két százalék volt, ami mutatja azt, hogy mennyire gyorsan terjed.”
Bár a terjedése aggodalomra ad okot, súlyosságát tekintve egyelőre nem emelkedik ki a korábbi változatok közül.
„A jelenlegi adatok alapján nem súlyosabb, mint a korábbi variánsok, a klasszikus koronavírus megbetegedést kell elképzelni”
– hangsúlyozta Szlávik János.
Az új variáns tünetei ismerősek lehetnek, de megfigyeltek néhány újdonságot is. „A járvány elején emlékszünk: magas láz, köhögés, izom-ízületi fájdalom, orrfolyás, tehát klasszikus felső légúti hurut tüneteivel kezdődik, de úgy tűnik, hogy az újabb variáns esetében néha észrevesszük azt, hogy a betegek hánynak vagy hasmenésük van.”
A főorvos ugyanakkor óvatosságra intett, de pánikra szerinte nincs ok.
„Ez semmit nem mond még arról, hogy kell-e ettől a variánstól félnünk, de valóban alaposan meg kell figyelni.”
A WHO és a nemzeti közegészségügyi hatóságok is vizsgálják az új változat viselkedését. A cél, hogy minél gyorsabban fel lehessen mérni, veszélyesebb-e a korábbinál, és szükség van-e a védelmi intézkedések módosítására.