Az Országos Széchényi Könyvtár szakemberei veszik kezelésbe a Budavári Városházán őrzött könyvritkaságokat, erről állapodott meg az OSZK és a Budavári Önkormányzat. Az együttműködési megállapodást Rózsa Dávid, az OSZK főigazgatója és Böröcz László, az I. kerület polgármestere írták alá sajtótájékoztató keretében.
A megállapodás a városházi könyvritkaságok katalogizálásán és állagmegóvásán kívül számos területet érint a Várnegyed magazin digitalizásásától és online elérhetővé tételétől a közös programszervezésig és információ-megosztásig. Mint ahogy a polgármester ismertette, a könyvek egy részét a Polgármesteri Hivatal első emeleti fogadótermében tárlókban fogják kiállítani.
A gyűjtemény részét képezi Virág Benedek XVIII-XIX. századi költő, műfordító egyik 1816-os kiadású, több száz oldalas, bőrkötésű műve, valamint Hauszmann Alajos A magyar királyi vár építésének története című aláírt (autográf) példánya is. Az igazi ritkaságok között találjuk Kazinczy Ferenc édesanyja temetésére saját költségén, alacsony példányszámban kiadott füzetét, amelynek eddig mindössze két példánya volt ismert.
A könyvkülönlegességek közül Dr. Matolay Katalin, az OSZK gyűjteményszervezési főosztályvezetője mutatott be néhányat, és elmondta, a könyvek egy részét restaurálni kell, ám mint ahogy a városházi könyvtár állományán is látszik, jellemzően a régebbi, vastagabb, sűrűbb papírból készült könyvek bírják jobban az idő múlását. Böröcz László elmondta, a megállapodás megkötésével az olvasás fontosságára is fel szeretnék hívni a figyelmet, egyúttal megköszönte az OSZK szakmai segítségét a könyvtár rendezésében. Az együttműködést erősíti a Budai Könyvkrónika 16 ezer példányban történő megjelentetése a Budai Polgári Közösséggel együtt. Ez a kis alakú kiadvány április folyamán került minden I. kerületi postaládájába.
Rózsa Dávid hangsúlyozta, fontos a Budavári Palotában működő OSZK számára, hogy a helyi közösséggel élő kapcsolatott tudjon kialakítani. „Az I. kerület a kultúra kerülete, a magyar művelődéstörténet legfontosabb helyszíne. A Városházától nem messze állította fel Magyarország első nyomdáját Hess András, a közelben volt Mátyás király könyvtára, amely a maga idejében a második legnagyobb fejedelmi könyvtár volt a világon. A Várnegyed digitalizásálásáról azt mondta, 1993-tól kezdve 637 szám, összesen t tízezer oldal vált elérhetővé.Rózsa Dávid az esemény alkalmával egy különleges könyvet adott át Böröcz Lászlónak, Mátyás corvinái közül a Philostratus-kódex Bonfini történetíró által latinra fordított változatának csúcsminőségű másolatát.