A kéménysepréssel és kéményseprési szolgáltatással kapcsolatos leggyakoribb kérdések és válaszok.
(A videó általános információkat tartalmaz.)
{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=e-IWyliSYKM
MIÉRT VAN SZÜKSÉG KÉMÉNYELLENŐRZÉSRE?{/youtube}
A háztartások komfortjához hozzátartozik a megfelelő hőmérséklet és a meleg víz használatának biztosítása is. Az ezt szolgáló épület-gépészeti berendezések használata más háztartási gépekéhez hasonlóan rejt magában bizonyos kockázatokat. A háztartási tüzelő-berendezések és a hozzájuk kapcsolódó égéstermék-elvezető berendezések (kémények) használatából fakadó veszélyeket jelentősen csökkenti a rendszeres időközönként végzett, kötelező ellenőrzés.
MIÉRT CSAK MUNKAIDŐBEN JÖN A KÉMÉNYSEPRŐ, ÉS MIÉRT NEM ADNAK MEG PONTOS IDŐPONTOT?
A vizsgálatra minden esetben 8.00 és 16.00 óra között kerül sor. Ennek oka, hogy a kéményellenőrzés csak megfelelő fényviszonyok mellett végezhető. Az adott esetben padlásterek, kéményjáratok, tetőjárdák megközelítése munkabiztonsági okokból csak ezen időszakban történhet. A 14/2013. (III.18.) Fővárosi Közgyűlési rendelet előírásainak megfelelően a kéményseprő egy négy órás intervallumot jelöl meg. Ennek oka, hogy az egyes ingatlanokban a szolgáltatás elvégzéséhez szükséges tényleges idő függ az ott feltárt esetleges hibáktól és hiányosságoktól, azaz az ütemezés ennél pontosabban nem tervezhető.
MI A TEENDŐ, HA NEM JÓ A KÉT MEGADOTT IDŐPONT EGYIKE SEM?
A díjak alacsonyan tartása érdekében és a kéményseprés jogszabályba foglalt, előre ütemezett jellege miatt az ingatlantulajdonosnak nincs módja a meghirdetett két időpont megváltoztatását kérni. Amennyiben a két időpont egyike sem megfelelő, úgy egyedi megrendelés útján van mód egyeztetett időpontban történő ellenőrzésre, melyet azonban szolgáltatási és kiszállási díj terhel. A megrendelés a Társaságformanyomtatványán vagy honlapján keresztül történhet. Az egyéb rovatban kérjük feltüntetni: Kéményellenőrzés megrendelése. A nyomtatvány kivitelezői nyilatkozat részének kitöltésére nincs szükség. A kitöltött megrendelőlapot kérjük, illetékes kerületi kirendeltségünkben vagy Műszeres Szolgáltatási Osztályunkon adja le, vagy kitöltve, aláírva, beszkennelt formában küldje meg nekünk elektronikusan.
HOGY FORDULHAT ELŐ, HOGY EGY ÉVBEN TÖBBSZÖR IS JÖN A KÉMÉNYSEPRŐ?
A jogszabályi előírások szerint a szilárd tüzelésű (fa, szén, vegyes, olaj) kémények ellenőrzését a szolgáltatónak évente kétszer kell elvégeznie. A többszöri ellenőrzés oka lehet továbbá, hogy az ingatlanhoz a hagyományos gáz vagy szilárd tüzelésű kémények mellett ún. mesterséges (turbós) kémények is tartoznak. Ez utóbbiak ellenőrzésének műszer és szakértelem igénye magasabb, így azt a szolgáltató egy speciális egysége végzi. A hagyományos és mesterséges kémények ellenőrzési időpontjának összehangolása folyamatos, azonban ezt nem minden esetben lehet megvalósítani.
MENNYI AZ ELLENŐRZÉS DÍJA, ÉS MIT JELENT A PÓTDÍJ?
A szolgáltatási díjat a Fővárosi Közgyűlés határozza meg több szempont figyelembevételével. A díjak honlapunkon is megtekinthetőek. A szolgáltatást az ingatlan tulajdonosának kell igénybe vennie, aki egyben a díjfizető is. Többlakásos épületek esetén a díjfizetés a társasházat terheli, tekintettel arra, hogy a kémény a társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény értelmében a társasház osztatlan közös tulajdona. A Fővárosi Közgyűlés 2012. július 1-jével módosította a közszolgáltatásra vonatkozó rendeletét. A módosítás célja, hogy a szolgáltatás költségét ne kizárólag a jogkövető állampolgárok fizessék meg, hanem azok az ingatlantulajdonosok is, akik nem biztosították az ellenőrzés elvégzését. Ha a szolgáltató a második kiszállás során sem tud bejutni az ingatlanba, a közszolgáltatás díjával megegyező összegű pótdíjat köteles felszámítani.
MIÉRT KELL ELLENŐRIZNI AZT AZ INGATLANT, AHOL NEM HASZNÁLJÁK A KÉMÉNYT, VAGY NINCS IS KÉMÉNY?
Az ellenőrzés élet- és vagyonbiztonságot biztosító funkciója miatt társasházak esetében minden lakásban el kell végezni az ellenőrzést függetlenül attól, hogy egy kémény használatban van-e, illetve függetlenül attól, hogy csak villamos árammal működő berendezés vagy parapet készülék stb. található ott, hiszen csak így biztosítható a kémények nyomvonalvizsgálata, és csak így lehet meggyőződni arról, hogy nem történt-e bekötés a legutóbbi ellenőrzés óta valamely kéménybe. Családi házak esetében is így kell a szolgáltatónak eljárnia.
MIT JELENT A FIGYELEMFELHÍVÁS NYOMTATVÁNY ÉS A RAJTA SZEREPLŐ ESETLEGES HIBAKÓD?
Amennyiben a kéményseprő életveszélyt állapít meg egy kéménynél, vagy azt tapasztalja, hogy a korábban jelzett szabálytalanságot az ingatlan tulajdonosa nem hárította el, jogszabályban rögzített jelentési kötelezettsége van az illetékes hatóság felé. Feltárt életveszély esetén a kéményseprő ún. Figyelemfelhívás nyomtatványt hagy a helyszínen, amely tartalmazza a probléma megnevezését, leírását. Ez a nyomtatvány szolgál a szabálytalanságok rögzítésére és az esetleges adatmódosítási kötelezettségek jelzésére is. A jelzett hibakódok jelentése megtalálható az ellenőrzéskor átadott Tanúsítvány hátoldalán, illetve a 63/2012. (XII. 11.) BM rendeletben.
HOGYAN RENDELHETEK PÓTELLENŐRZÉST? MI A TEENDŐ, HA A KÉT ELLENŐRZÉSKOR NEM VOLTAM OTTHON?
Amennyiben a 2012. évi XC tv. 7§ (1) bekezdése alapján a kéményseprő által megadott két időpontban sem biztosította az ingatlanba történő bejutást, Önnek a második meghiúsult alkalomtól számított 30 napon belül igénybe kell vennie a szolgáltatást. Erre vonatkozó igényét csak egyedi megrendelés keretében tudjuk befogadni. Az ehhez szükséges megrendelő lapot kerületi ügyfélszolgálati irodáinkban vagy Műszeres Szolgáltatási Osztályunknál szerezheti be, illetve honlapunkról töltheti le (http://kemenysepro.hu/szolgaltatasok/ugyfelkapcsolat/nyomtatvanyok/). Az egyéb rovatban kérjük feltüntetni: Kéményellenőrzés megrendelése. A nyomtatvány kivitelezői nyilatkozat részének kitöltésére nincs szükség. A kitöltött megrendelőlapot kérjük, illetékes kerületi kirendeltségünkben vagy Műszeres Szolgáltatási Osztályunkon adja le, vagy kitöltve, aláírva, beszkennelt formában küldje meg az
MIÉRT A FŐKÉTÜSZ ELLENŐRZI A BUDAPESTI KÉMÉNYEKET?
A FŐKÉTÜSZ Fővárosi Kéményseprőipari Kft. Budapest kéményseprő-ipari közszolgáltatója. Meglévő közszolgáltatási szerződésünk alapján főváros közigazgatási területén kizárólagos joggal végezzük e tevékenységet.
KI ÁLLAPÍTJA MEG A SZOLGÁLTATÁS DÍJÁT?
A szolgáltatási díjat a Fővárosi Közgyűlés határozza meg a kémény típusa (egyedi, gyűjtő, központi), a tüzelési mód (gáztüzelés, illetve szilárd- vagy olajtüzelés), a kémény igénybevételének jellege (üzemelő vagy tartalék) és a kéményseprő-körzet település-szerkezetének figyelembevételével.
KINEK KELL FIZETNIE A KÖZSZOLGÁLTATÁS DÍJÁT?
A kötelező közszolgáltatás címzettje minden esetben az ingatlan tulajdonosa, aki egyben a díj megfizetésére is kötelezett. Többlakásos épületek esetén alap esetben ezen kötelezettség a társasházat terheli, tekintettel arra, hogy a kémény – mint az épület biztonságát szolgáló épületrész – a társasház osztatlan közös tulajdona, így a kéménysepréssel kapcsolatos kötelezettségeket a társasház közösségének kell viselnie.
MIÉRT KELL OTTHON MARADNI AZ ELLENŐRZÉSKOR?
Az ellenőrzés elsődleges oka, hogy így csökkenthetők minimális szintre a kémények használatából eredő kockázatok, azaz rendszeres ellenőrzésükkel és karbantartásukkal biztosítható az emberi élet és az ingatlanok védelme. Emellett jogszabályi kötelezettség a kéményseprőt beengedni. A 63/2012. (XII. 11.) BM rendelet előírja az ingatlan tulajdonosának a közszolgáltatás ellátásához szükséges helyi feltételek biztosítását, így különösen az érintett helyiségekbe való bejutást.
TUDHATÓ-E ELŐRE, HOGY MIKOR JÖN A KÉMÉNYSEPRŐ?
A kéményseprők az ellenőrzés előtt legalább nyolc nappal plakát útján értesítik az ingatlantulajdonosokat a vizsgálat időpontjáról. A jogszabályi előírásoknak megfelelően a plakátot többlakásos, illetve többszintes épület esetén a kapualjban kell kihelyezni, míg laza beépítésű (családi házas) övezetben az épület bejáratára kell jól látható módon elhelyezni. Amennyiben munkatársaink a meghirdetett időpontban zárva találják a lakást, azaz nem tudják elvégezni az ellenőrzést, úgy névre szóló értesítést hagynak a helyszínen a második vizsgálat időpontjáról.
MIÉRT A FŐKÉTÜSZ HATÁROZZA MEG AZ ELLENŐRZÉS IDŐPONTJÁT?
A Fővárosi Önkormányzat tulajdonában lévő FŐKÉTÜSZ kizárólagos joggal végzi a kéményseprő--ipari szolgáltatást a több mint egy millió fővárosi kéményen. A szolgáltatási díj alacsony szinten tartása csak az ellenőrzés előre tervezett, ütemezett megvalósításával érhető el, amelyet a jogszabály elő is ír. Az egyedi, nem tervezett munkavégzés jelentősen növelné a költségeket, és ezáltal a közszolgáltatás díját, azaz a lakosság terheit.
MI TÖRTÉNIK, HA VALAKI NEM ENGEDI BE A KÉMÉNYSEPRŐT?
A Fővárosi Közgyűlés 2012. július 1-jével módosította a közszolgáltatásra vonatkozó rendeletét (74/1997). Ennek értelmében, amennyiben a közszolgáltató a második kiszállás során sem tud az ingatlanba bejutni, a közszolgáltatás díjával megegyező összegű pótdíjat köteles felszámítani. Ezen túlmenően a második alkalommal is zárva talált lakásokat a közszolgáltató köteles átjelenteni az elsőfokú tűzvédelmi hatóságnak, azaz a katasztrófavédelemnek, aki akár több tízezer forintos tűzvédelmi bírsággal is büntetheti az ingatlan tulajdonosát.
MI TÖRTÉNIK EGY ÉVES KÉMÉNYELLENŐRZÉSNÉL?
A meghirdetett ellenőrzési időpontban a kéményseprő ellenőrzi, és szükség esetén tisztítja az ingatlan kéményeit, égéstermék-elvezető berendezéseit. A kéményseprő gáztüzelő berendezések esetében nézi az égéstermék maradéktalan eltávozását is. Mindemellett meg kell győződnie az égéstermék-elvezető berendezés átjárhatóságáról az esetleges hibáiról, szabálytalanságokról is a teljes nyomvonal mentén. E tevékenységhez célszerszámokat és kéményseprő-ipari vizsgálóeszközöket, adott esetben műszereket is alkalmaz. Munkavégzésének megtörténtét igazoltatja.
MI A TEENDŐ, HA VISSZAÁRAMLIK A FÜST A KÉMÉNYÉBŐL?
Az elsődleges lépések után (tüzelőberendezés működtetésének beszüntetése, szellőztetés) keresse meg kerületi kirendeltségünket vagy ügyeleti időben értesítse ügyeletünket, illetve szükség esetén a mentőket, valamint a katasztrófavédelmet. Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Társaságunk csak a kémény üzemzavarának esetén illetékes, így a tüzelőberendezések problémájának elhárításával kapcsolatban nem. Utóbbi esetekben a tüzelőberendezéshez értő szakember segítségét javasoljuk igénybe venni. (Forrás: FŐKÉTÜSZ)