A kéménysepréssel és kéményseprési szolgáltatással kapcsolatos leggyakoribb kérdések és válaszok.

(A videó általános információkat tartalmaz.)

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=e-IWyliSYKM

MIÉRT VAN SZÜKSÉG KÉMÉNYELLENŐRZÉSRE?{/youtube}

A háztartások komfortjához hozzátartozik a megfelelő hőmérséklet és a meleg víz használatának biztosítása is. Az ezt szolgáló épület-gépészeti berendezések használata más háztartási gépekéhez hasonlóan rejt magában bizonyos kockázatokat. A háztartási tüzelő-berendezések és a hozzájuk kapcsolódó égéstermék-elvezető berendezések (kémények) használatából fakadó veszélyeket jelentősen csökkenti a rendszeres időközönként végzett, kötelező ellenőrzés.

MIÉRT CSAK MUNKAIDŐBEN JÖN A KÉMÉNYSEPRŐ, ÉS MIÉRT NEM ADNAK MEG PONTOS IDŐPONTOT?

A vizsgálatra minden esetben 8.00 és 16.00 óra között kerül sor. Ennek oka, hogy a kéményellenőrzés csak megfelelő fényviszonyok mellett végezhető. Az adott esetben padlásterek, kéményjáratok, tetőjárdák megközelítése munkabiztonsági okokból csak ezen időszakban történhet. A 14/2013. (III.18.) Fővárosi Közgyűlési rendelet előírásainak megfelelően a kéményseprő egy négy órás intervallumot jelöl meg. Ennek oka, hogy az egyes ingatlanokban a szolgáltatás elvégzéséhez szükséges tényleges idő függ az ott feltárt esetleges hibáktól és hiányosságoktól, azaz az ütemezés ennél pontosabban nem tervezhető.

MI A TEENDŐ, HA NEM JÓ A KÉT MEGADOTT IDŐPONT EGYIKE SEM?

A díjak alacsonyan tartása érdekében és a kéményseprés jogszabályba foglalt, előre ütemezett jellege miatt az ingatlantulajdonosnak nincs módja a meghirdetett két időpont megváltoztatását kérni. Amennyiben a két időpont egyike sem megfelelő, úgy egyedi megrendelés útján van mód egyeztetett időpontban történő ellenőrzésre, melyet azonban szolgáltatási és kiszállási díj terhel. A megrendelés a Társaságformanyomtatványán vagy honlapján keresztül történhet. Az egyéb rovatban kérjük feltüntetni: Kéményellenőrzés megrendelése. A nyomtatvány kivitelezői nyilatkozat részének kitöltésére nincs szükség. A kitöltött megrendelőlapot kérjük, illetékes kerületi kirendeltségünkben vagy Műszeres Szolgáltatási Osztályunkon adja le, vagy kitöltve, aláírva, beszkennelt formában küldje meg nekünk elektronikusan.

HOGY FORDULHAT ELŐ, HOGY EGY ÉVBEN TÖBBSZÖR IS JÖN A KÉMÉNYSEPRŐ?

A jogszabályi előírások szerint a szilárd tüzelésű (fa, szén, vegyes, olaj) kémények ellenőrzését a szolgáltatónak évente kétszer kell elvégeznie. A többszöri ellenőrzés oka lehet továbbá, hogy az ingatlanhoz a hagyományos gáz vagy szilárd tüzelésű kémények mellett ún. mesterséges (turbós) kémények is tartoznak. Ez utóbbiak ellenőrzésének műszer és szakértelem igénye magasabb, így azt a szolgáltató egy speciális egysége végzi. A hagyományos és mesterséges kémények ellenőrzési időpontjának összehangolása folyamatos, azonban ezt nem minden esetben lehet megvalósítani.

MENNYI AZ ELLENŐRZÉS DÍJA, ÉS MIT JELENT A PÓTDÍJ?

A szolgáltatási díjat a Fővárosi Közgyűlés határozza meg több szempont figyelembevételével. A díjak honlapunkon is megtekinthetőek. A szolgáltatást az ingatlan tulajdonosának kell igénybe vennie, aki egyben a díjfizető is. Többlakásos épületek esetén a díjfizetés a társasházat terheli, tekintettel arra, hogy a kémény a társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény értelmében a társasház osztatlan közös tulajdona. A Fővárosi Közgyűlés 2012. július 1-jével módosította a közszolgáltatásra vonatkozó rendeletét. A módosítás célja, hogy a szolgáltatás költségét ne kizárólag a jogkövető állampolgárok fizessék meg, hanem azok az ingatlantulajdonosok is, akik nem biztosították az ellenőrzés elvégzését. Ha a szolgáltató a második kiszállás során sem tud bejutni az ingatlanba, a közszolgáltatás díjával megegyező összegű pótdíjat köteles felszámítani.

MIÉRT KELL ELLENŐRIZNI AZT AZ INGATLANT, AHOL NEM HASZNÁLJÁK A KÉMÉNYT, VAGY NINCS IS KÉMÉNY?

Az ellenőrzés élet- és vagyonbiztonságot biztosító funkciója miatt társasházak esetében minden lakásban el kell végezni az ellenőrzést függetlenül attól, hogy egy kémény használatban van-e, illetve függetlenül attól, hogy csak villamos árammal működő berendezés vagy parapet készülék stb. található ott, hiszen csak így biztosítható a kémények nyomvonalvizsgálata, és csak így lehet meggyőződni arról, hogy nem történt-e bekötés a legutóbbi ellenőrzés óta valamely kéménybe. Családi házak esetében is így kell a szolgáltatónak eljárnia.

MIT JELENT A FIGYELEMFELHÍVÁS NYOMTATVÁNY ÉS A RAJTA SZEREPLŐ ESETLEGES HIBAKÓD?

Amennyiben a kéményseprő életveszélyt állapít meg egy kéménynél, vagy azt tapasztalja, hogy a korábban jelzett szabálytalanságot az ingatlan tulajdonosa nem hárította el, jogszabályban rögzített jelentési kötelezettsége van az illetékes hatóság felé. Feltárt életveszély esetén a kéményseprő ún. Figyelemfelhívás nyomtatványt hagy a helyszínen, amely tartalmazza a probléma megnevezését, leírását. Ez a nyomtatvány szolgál a szabálytalanságok rögzítésére és az esetleges adatmódosítási kötelezettségek jelzésére is. A jelzett hibakódok jelentése megtalálható az ellenőrzéskor átadott Tanúsítvány hátoldalán, illetve a 63/2012. (XII. 11.) BM rendeletben.

HOGYAN RENDELHETEK PÓTELLENŐRZÉST? MI A TEENDŐ, HA A KÉT ELLENŐRZÉSKOR NEM VOLTAM OTTHON?

Amennyiben a 2012. évi XC tv. 7§ (1) bekezdése alapján a kéményseprő által megadott két időpontban sem biztosította az ingatlanba történő bejutást, Önnek a második meghiúsult alkalomtól számított 30 napon belül igénybe kell vennie a szolgáltatást. Erre vonatkozó igényét csak egyedi megrendelés keretében tudjuk befogadni. Az ehhez szükséges megrendelő lapot kerületi ügyfélszolgálati irodáinkban vagy Műszeres Szolgáltatási Osztályunknál szerezheti be, illetve honlapunkról töltheti le (http://kemenysepro.hu/szolgaltatasok/ugyfelkapcsolat/nyomtatvanyok/). Az egyéb rovatban kérjük feltüntetni: Kéményellenőrzés megrendelése. A nyomtatvány kivitelezői nyilatkozat részének kitöltésére nincs szükség. A kitöltött megrendelőlapot kérjük, illetékes kerületi kirendeltségünkben vagy Műszeres Szolgáltatási Osztályunkon adja le, vagy kitöltve, aláírva, beszkennelt formában küldje meg azEz az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre. A megrendelés beérkezését követően munkatársaink a megrendelőn megadott elérhetőségeken kapcsolatba fognak lépni Önnel időpont-egyeztetés céljából. Az egyedi megrendelések alapján végzett ellenőrzések, vizsgálatok és nyilatkozatkérések esetén alkalmazott díjainkat a 14/2013. (III.18.) Főv. Kgy. rendelet tartalmazza, és azokról honlapunkon is részletes tájékoztatás található.

MIÉRT A FŐKÉTÜSZ ELLENŐRZI A BUDAPESTI KÉMÉNYEKET?

A FŐKÉTÜSZ Fővárosi Kéményseprőipari Kft. Budapest kéményseprő-ipari közszolgáltatója. Meglévő közszolgáltatási szerződésünk alapján főváros közigazgatási területén kizárólagos joggal végezzük e tevékenységet.

KI ÁLLAPÍTJA MEG A SZOLGÁLTATÁS DÍJÁT?

A szolgáltatási díjat a Fővárosi Közgyűlés határozza meg a kémény típusa (egyedi, gyűjtő, központi), a tüzelési mód (gáztüzelés, illetve szilárd- vagy olajtüzelés), a kémény igénybevételének jellege (üzemelő vagy tartalék) és a kéményseprő-körzet település-szerkezetének figyelembevételével.

KINEK KELL FIZETNIE A KÖZSZOLGÁLTATÁS DÍJÁT?

A kötelező közszolgáltatás címzettje minden esetben az ingatlan tulajdonosa, aki egyben a díj megfizetésére is kötelezett. Többlakásos épületek esetén alap esetben ezen kötelezettség a társasházat terheli, tekintettel arra, hogy a kémény – mint az épület biztonságát szolgáló épületrész – a társasház osztatlan közös tulajdona, így a kéménysepréssel kapcsolatos kötelezettségeket a társasház közösségének kell viselnie.

MIÉRT KELL OTTHON MARADNI AZ ELLENŐRZÉSKOR?

Az ellenőrzés elsődleges oka, hogy így csökkenthetők minimális szintre a kémények használatából eredő kockázatok, azaz rendszeres ellenőrzésükkel és karbantartásukkal biztosítható az emberi élet és az ingatlanok védelme. Emellett jogszabályi kötelezettség a kéményseprőt beengedni. A 63/2012. (XII. 11.) BM rendelet előírja az ingatlan tulajdonosának a közszolgáltatás ellátásához szükséges helyi feltételek biztosítását, így különösen az érintett helyiségekbe való bejutást.

TUDHATÓ-E ELŐRE, HOGY MIKOR JÖN A KÉMÉNYSEPRŐ?

A kéményseprők az ellenőrzés előtt legalább nyolc nappal plakát útján értesítik az ingatlantulajdonosokat a vizsgálat időpontjáról. A jogszabályi előírásoknak megfelelően a plakátot többlakásos, illetve többszintes épület esetén a kapualjban kell kihelyezni, míg laza beépítésű (családi házas) övezetben az épület bejáratára kell jól látható módon elhelyezni. Amennyiben munkatársaink a meghirdetett időpontban zárva találják a lakást, azaz nem tudják elvégezni az ellenőrzést, úgy névre szóló értesítést hagynak a helyszínen a második vizsgálat időpontjáról.

MIÉRT A FŐKÉTÜSZ HATÁROZZA MEG AZ ELLENŐRZÉS IDŐPONTJÁT?

A Fővárosi Önkormányzat tulajdonában lévő FŐKÉTÜSZ kizárólagos joggal végzi a kéményseprő--ipari szolgáltatást a több mint egy millió fővárosi kéményen. A szolgáltatási díj alacsony szinten tartása csak az ellenőrzés előre tervezett, ütemezett megvalósításával érhető el, amelyet a jogszabály elő is ír. Az egyedi, nem tervezett munkavégzés jelentősen növelné a költségeket, és ezáltal a közszolgáltatás díját, azaz a lakosság terheit.

MI TÖRTÉNIK, HA VALAKI NEM ENGEDI BE A KÉMÉNYSEPRŐT?

A Fővárosi Közgyűlés 2012. július 1-jével módosította a közszolgáltatásra vonatkozó rendeletét (74/1997). Ennek értelmében, amennyiben a közszolgáltató a második kiszállás során sem tud az ingatlanba bejutni, a közszolgáltatás díjával megegyező összegű pótdíjat köteles felszámítani. Ezen túlmenően a második alkalommal is zárva talált lakásokat a közszolgáltató köteles átjelenteni az elsőfokú tűzvédelmi hatóságnak, azaz a katasztrófavédelemnek, aki akár több tízezer forintos tűzvédelmi bírsággal is büntetheti az ingatlan tulajdonosát.

MI TÖRTÉNIK EGY ÉVES KÉMÉNYELLENŐRZÉSNÉL?

A meghirdetett ellenőrzési időpontban a kéményseprő ellenőrzi, és szükség esetén tisztítja az ingatlan kéményeit, égéstermék-elvezető berendezéseit. A kéményseprő gáztüzelő berendezések esetében nézi az égéstermék maradéktalan eltávozását is. Mindemellett meg kell győződnie az égéstermék-elvezető berendezés átjárhatóságáról az esetleges hibáiról, szabálytalanságokról is a teljes nyomvonal mentén. E tevékenységhez célszerszámokat és kéményseprő-ipari vizsgálóeszközöket, adott esetben műszereket is alkalmaz. Munkavégzésének megtörténtét igazoltatja.

MI A TEENDŐ, HA VISSZAÁRAMLIK A FÜST A KÉMÉNYÉBŐL?

Az elsődleges lépések után (tüzelőberendezés működtetésének beszüntetése, szellőztetés) keresse meg kerületi kirendeltségünket vagy ügyeleti időben értesítse ügyeletünket, illetve szükség esetén a mentőket, valamint a katasztrófavédelmet. Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Társaságunk csak a kémény üzemzavarának esetén illetékes, így a tüzelőberendezések problémájának elhárításával kapcsolatban nem. Utóbbi esetekben a tüzelőberendezéshez értő szakember segítségét javasoljuk igénybe venni. (Forrás: FŐKÉTÜSZ)

A Budapest rovat további hírei

A Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány újra meghirdette nagy sikerű Tehetséggondozó Programját, amely egyedülálló lehetőséget kínál a médiaszakma iránt érdeklődő fiataloknak. A program...
A MÁV-csoport díjmentesen biztosít vizet utasainak a forgalmas állomásokon a hőhullám tetőzésekor, a legforróbbnak ígérkező napon, csütörtökön – közölte a vasúttársaság az MTI-vel.
Egy modern munkahely ma már jóval többet jelent, mint egy asztal, néhány szék, és a négy fal.
Szeptember elsejére minden diák tankönyve ott lesz az iskolákban: a debreceni Alföldi Nyomdában készülő tízmillió államilag megrendelt tankönyv 75 százalékát már legyártották – közölte a...
Könnyebben fertőz és gyorsabban terjed. Új Covid variáns bukkant fel. A WHO már vizsgálja az új mutánst, ami a korábbi koronavírus változatok genetikai keveredéséből jött létre. Szakemberek szerint...
Aki elmulasztotta megfizetni a gépjárműadót, június 30-án éjfélig kérheti az automatikus öthavi pótlékmentes részletfizetést – hívta fel a figyelmet hétfői közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal...
„A kormány folyamatosan azon dolgozik, hogy megvédje a magyar családokat és hosszútávon biztosítsa számukra a kiszámítható, fenntartható lakhatást. Ennek érdekében a kormány úgy döntött, hogy 2025...
2025 májusában a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 1,7 millió vendég közel 3,9 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 3,5, a vendégéjszakáké 1,9 százalékkal...
Magyarország rendkívül jelentős versenyelőnyre tesz szert azzal, hogy majdnem fél évszázad után újra kutatóűrhajóst küld a világűrbe Kapu Tibor személyében ezen a történelmi jelentőségű napon –...
A felhős tájakon szakadozik, gomolyosodik a felhőzet, és általában sok napsütés várható a fátyol- és gomolyfelhők mellett.

A címlapról

A Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány újra meghirdette nagy...
A MÁV-csoport díjmentesen biztosít vizet utasainak a forgalmas...
Szeptember elsejére minden diák tankönyve ott lesz az iskolákban: a...
Évtizedek óta újságok, különféle nyomdai termékek az életünk.
Könnyebben fertőz és gyorsabban terjed. Új Covid variáns bukkant...
Aki elmulasztotta megfizetni a gépjárműadót, június 30-án éjfélig...

Könyvajánló

Egyszer volt, hol nem volt egy szakácskönyv, ami a főzést és a gluténmentes ételeket is megszeretteti a gyerekekkel - egy hiánypótló kötet jelent meg az idei Egészség világnapján, április 7-én!
Tudtad, hogy mik voltak az ókori turisták legkedveltebb úti céljai? Hogy melyik reformátor tiltotta be a korcsolyázást? Hogy miért takarták le fél szemüket a lovagok? Hogy melyik római nevezte a filozófiát „görög zagyvaléknak”? Hogy kik voltak az ókori világ legnagyobb műkincsrablói? Hogy miért nem korbácsolták meg a rómaiak Pál apostolt Jeruzsálemben? Hogy hol vetettek be a középkorban biológiai fegyvert, és mi lett ennek a következménye? Hogy kit neveztek a középkorban...
Efraim Zuroff történész, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi vezetőjét sokan az „utolsó nacivadászként” emlegetik, mióta 2002-ben meghirdette az „Utolsó Esély Akciót” (Operation Last Chance) a még életben maradt, de soha felelősségre nem volt náci háborús bűnösök felkutatására.
Ne azzal foglalkozz, hogy mások mit mondtak rólad, milyen teszt eredményeket értél el eddig, vagy mit gondolsz magadról! Benned akkora egyéni tehetség van, ami meg tudja változtatni a világot!

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A hazai telekommunikációs szolgáltatók, mint a Yettel és a Telekom, újabb inflációkövető díjemeléseket jelentettek be, amelyek április 1-jétől lépnek életbe. A Telekom például 3,7%-os emelést hajt végre a Központi Statisztikai Hivatal által közölt éves fogyasztói árindex alapján.
Ha te is keresed a kiutat az alkoholos estékből és a fáradt, kedvetlen, érzelemmentes másnapokból, fusd át velem ezt a kilábalási tervet, hátha találsz inspirálót!
Komoly politikai vita folyik az 2014 évi választási harcról. A szakértelmiség nehezményezi, hogy a választási harc során a különböző politikai pártok nem vonzó gazdasági elképzeléseik ismertetésével, hanem egymás hibáinak feltárásával próbálnak szavazókat szerezni.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Miért gondolod, hogy egyedül vagy? Abortuszra készülsz? Úgy érzed, hogy senki nem tud segíteni? Ne engedd, hogy a félelem döntsön helyetted! Vár a megoldás! Vár a segítség!
A Kurfli Közhasznú Kulturális Egyesület pályázatot hirdet 10 civil szervezet számára kedvezményes spot / reklám film elkészítésére.


A hajhullás a 30-50 közötti férfiak 30%-át érinti, efelett az arány 50%-ra nő. Nem lehet csupán néhány kenc segítségével háborút viselni. Legyőzéséhez bizony műtétre van szükség, már amennyiben nem tudunk beletörődni a hajhullásba. Nézzük, mi történik a műtét során. (x)

A magyar szív örökre befogadta és intézményesítette a vajazó kést, mint univerzális eszközt, azonban a ház körüli teendőkre azért vannak ma már jobb, használhatóbb alternatívák.