54 éve üzemel a Népszínház utcában a Rávisz Trió híradástechnikai szerviz. Tulajdonosa, Horváth László rádió-tévé műszerész az 1971-es nyitás óta dolgozik a kis műhelyben, amely mára az egyetlen hírmondója a hajdan 13 fővárosi boltból álló hálózatnak.

A Népszínház utcában a Rávisz Trió hifi szerviz portáljának láttán nem feltétlenül az jut az ember eszébe elsőre, hogy volt itt olyan, hogy rendszerváltás. Már-már (kis)ipari műemléknek tűnhet a 80-as, 90-es évekből megmaradt kirakat, de maguk a feliratok, a tipográfia és a szövegek is egy olyan időbe röpítenek el, amikor még az egyik legnagyobb buli volt az ilyen műhelyek számára a nyugatról hozott/csempészett rádiók URH-sávjának keleti szabványra való áthangolása (azaz kétnormásítása).

A tulajdonos Horváth László két társával 1991-ben vált ki a Ráviszból (a szocializmusból ismerősen csengő Rádió és Villamossági Szolgálat rövid neve volt ez), és ment át „maszekba”, két éve egyedül viszi a boltot. Ezekben az években volt az egyik leggyakoribb munkájuk a fent említett URH-áthangolás.

Kellett is valamilyen tevékenység, amely kompenzálta az ebben az időben visszaeső forgalmat: „a munkamennyiség csökkent, mert az volt a szlogen, hogy ne csináltasd meg azt, ami elromlott, inkább vegyél újat, részletre. Az első részletet csak a következő hónapban kellett fizetni, a javításnál ez olcsóbb megoldásnak tűnt” – meséli László. A tendencia azóta sem fordult meg, a kis szerviznek mégis vannak kuncsaftjai: „1990-ben 13 Rávisz-szerviz volt Pesten, ma szinte csak én vagyok egyedül, az emberek nem tudnak hol javíttatni, úgyhogy van forgalmam, még ha a kuncsaftköröm velem együtt öregszik is.”

Az 54 év alatt hatalmas változáson ment keresztül a híradástechnika, nagyjából 20 éve bejöttek a lapos, azaz a LED- és LCD-tévék. A kérdésre, hogyan tudja lekövetni a technológiai változásokat, Horváth így válaszol: „minden a miniatürizálás irányába halad, én még cipeltem a 20-30 kilós tévéket a harmadikra. Ezek a tévék már mások, könnyűek, de hát ez is csak elektronika, árammal működik, megjavítjuk, és kész.”

Tapasztalata szerint 30-40 éve tartósabbak voltak a műszaki cikkek: „jobban figyeltek a minőségre, alaposabbak voltak, mert kevesebbet gyártottak. Amikor gyerek voltam, a Duna nevű fekete-fehér tévé 5-6000 forintba került, ami tekintélyes summa volt, kevesen is engedhették meg maguknak, de cserébe 20-30 évig működtek. Akkor még, ha valaki vett egy tévét, 15 szomszéd jött át nézni.”

A szervizbe naponta 7-8-an térnek be, de nyugdíjasként Horváth célja nyilván nem a profitmaximalizálás:

„folytatom a munkát, az ember, ha csak otthon ül, leépül, ez pedig elég jó agytorna”.

A kis üzlet fiókjaiból, polcairól, szekrényeiből megszámlálhatatlan tömegű kapcsoló, panel, megszakító, fogaskerék, elektroncső, tranzisztor figyel, eszközök, célszerszámok lógnak mindenfelől és minden mennyiségben, van olyan azonban, amikor a forrasztópáka rövidnek bizonyul:

„a múltkor egy vibrátort hozott le egy hölgy a legnagyobb nyugalommal, de olyan páka nincs, ami abba leérne. Felhevítettem tehát egy jó hosszú csillagcsavarhúzót, úgy sikerült a forrasztást megcsinálni.”

Vannak visszatérő problémák: „régen mindig azzal jöttek, hogy alakítsam át a fekete-fehér tévét színesre. Mondom, rendben, veszünk egy színeset, és belerakjuk a régi dobozába, de mondja, hogy az úgy nem jó. Vagy mostanában az van, hogy behozzák a betört kijelzőjű lapos tévét, mert, ugye, lelökte a macska – én persze tudom, hogy egy családi veszekedés miatt vágták bele a távirányítót. Mondom, hogy a kijelzőcsere olyan drága, hogy inkább megéri új tévét venni, de csak erősködik. Ilyenkor nem tudom, hogy melyik szót nem értik” – nevet Horváth, aki egyébként jól érzi magát a Népszínház utcában:

„semmi nem változott, mondják, hogy balhés környék, de ez nem igaz, én mindenkivel jól megvagyok”.

Ne dobjon ki ön sem tehát semmilyen elektromos eszközt, mielőtt meg ne mutatta volna Horváth Lászlónak valamelyik hétköznap 9 és 15 óra között!

Még több hír a Belvárosból

A Reformáció park környékén lakó gyerekek már hetek óta várták, hogy átadják az új játszóteret. Ez május 16-án délután 4 órakor megtörtént. Akkora tömeg volt, hogy lépni sem lehetett. Niedermüller...
Növények és padok kerültek a Szent Rókus kápolna elé a Főkert fejlesztésében a fővárosi Közösségi Költségvetés projektjeként.
A Józsefváros Újság olvasói minden lapszámban találkozhatnak a Corvin mozi és a környezetében élők történeteivel, filmes és mozis legendákkal, anekdotákkal. Sőt, feladványokkal is készülünk,...
A szokásos karbantartás miatt a Benczúr kerti játszóteret május 14-15-16-án nem lehet látogatni.
Belváros-Lipótváros Egyházi Épületekért Közalapítvány Kuratóriuma pályázatot ír ki a Kuratórium által meghatározott 33.713.000,- forint alapítványi vagyonra a Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V....
Józsefvárosi közterület-felügyelőket kérdezünk azokról a vidám vagy éppen drámai helyzetekről, amiket munka közben, az utcán átéltek. Gottlieb László válaszolt nekünk.
Második alkalommal rendezik meg az Eötvös10-ben a Roma Hősök – Nemzetközi Színházi Fesztivált, amely május 7–11. között már hetedszer bizonyítja, hogy a roma színháznak és drámairodalomnak nemcsak...
Ipari formatervezőket is alkalmaztak. Elindult a palacktartók tesztelése, 80 tesztpéldányt helyeznek ki Budapest különböző forgalmas pontjain a Budapesti Közművek FKF köztisztasági divíziójának...
250 adag reggelire lehet lecsapni május 13-án reggel két keréken. A Magyar Kerékpárosklub helyi szervezeteivel és partnereivel az ország több tucat pontján vár újra bringás reggelivel vagy uzsonnával.
A családon belüli erőszak nem magánügy. Segítsd Te is az áldozatokat, az erőszakkal szembeni fellépést!
Bár az év végével szűnnének csak meg egyes bölcsész szakok a Károlin, az egyetem augusztus végével több oktatótól is megválik, értesült a sajtó. A hallgatók bizonytalanságban vannak, az egyetem nem...
Újpest májusban is gondoskodik arról, hogy minden korosztály találjon magának tartalmas és szórakoztató kikapcsolódási lehetőséget. A hét egyik kiemelkedő eseménye az Újpesti Futó- és Kerékpáros...
2022 novemberében nyitottak, de nem kellett mindent a nulláról felépíteni. A régi-új Konfit a Baross utca 74-ben elérhető áron kínál laktató, finom ételeket. Majer Dávid séffel beszélgettünk.
Diplomáciai nyitás Józsefvárosban: a kerület vezetése a napokban fogadta Vivienne Ekwora Ogonyi nigériai nagykövetet. A találkozón részt vett András polgármester, Sátly Balázs alpolgármester és...
Április 29-én sütött a nap héttágra, mikor kerületünk utcái táncparketté változtak. A Tánc te magad légy! szlogennel meghirdetett villámcsődület örömünnep lett – hét helyszínen, hétféle stílusban...
Az önkormányzat várja az itt élők jelöléseit, hogy ennek alapján eldönthessük, ki kapjon idén díjat kiemelkedő egészségügyi munkájáért Terézvárosban.
A teológiai munkássága miatt elismert Erdő Péter bíboros is esélyes a pápaválasztáson. Húsvéthétfőn elhunyt az argentin származású Ferenc pápa. A jezsuita szerzetesből lett egyházfő a 266-ik...
Szombaton a Horváth Mihály téren lehet adni-venni a növényeket, kiegészítőket. Harmadik alkalommal rendezi meg a kerület a Józsefvárosi Kézműves- és Növényvásárt a Horváth Mihály téren április...

A címlapról

Két szakaszban emeli a kormány a tízezer fő alatti településeken...
Vége a vágányzárnak a Budapestről a Balaton déli partjára futó...
2025. márciusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó...
Ma Ukrajna uniós tagsága a legnagyobb veszély - hívta fel a...
A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) járatai az iskolaszüneti...
Csütörtökön az érkező hidegfront hatására a déli óráktól főleg...

Könyvajánló

Egyszer volt, hol nem volt egy szakácskönyv, ami a főzést és a gluténmentes ételeket is megszeretteti a gyerekekkel - egy hiánypótló kötet jelent meg az idei Egészség világnapján, április 7-én!
Tudtad, hogy mik voltak az ókori turisták legkedveltebb úti céljai? Hogy melyik reformátor tiltotta be a korcsolyázást? Hogy miért takarták le fél szemüket a lovagok? Hogy melyik római nevezte a filozófiát „görög zagyvaléknak”? Hogy kik voltak az ókori világ legnagyobb műkincsrablói? Hogy miért nem korbácsolták meg a rómaiak Pál apostolt Jeruzsálemben? Hogy hol vetettek be a középkorban biológiai fegyvert, és mi lett ennek a következménye? Hogy kit neveztek a középkorban...
Efraim Zuroff történész, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi vezetőjét sokan az „utolsó nacivadászként” emlegetik, mióta 2002-ben meghirdette az „Utolsó Esély Akciót” (Operation Last Chance) a még életben maradt, de soha felelősségre nem volt náci háborús bűnösök felkutatására.
Ne azzal foglalkozz, hogy mások mit mondtak rólad, milyen teszt eredményeket értél el eddig, vagy mit gondolsz magadról! Benned akkora egyéni tehetség van, ami meg tudja változtatni a világot!

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A hazai telekommunikációs szolgáltatók, mint a Yettel és a Telekom, újabb inflációkövető díjemeléseket jelentettek be, amelyek április 1-jétől lépnek életbe. A Telekom például 3,7%-os emelést hajt végre a Központi Statisztikai Hivatal által közölt éves fogyasztói árindex alapján.
Ha te is keresed a kiutat az alkoholos estékből és a fáradt, kedvetlen, érzelemmentes másnapokból, fusd át velem ezt a kilábalási tervet, hátha találsz inspirálót!
Komoly politikai vita folyik az 2014 évi választási harcról. A szakértelmiség nehezményezi, hogy a választási harc során a különböző politikai pártok nem vonzó gazdasági elképzeléseik ismertetésével, hanem egymás hibáinak feltárásával próbálnak szavazókat szerezni.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Miért gondolod, hogy egyedül vagy? Abortuszra készülsz? Úgy érzed, hogy senki nem tud segíteni? Ne engedd, hogy a félelem döntsön helyetted! Vár a megoldás! Vár a segítség!
A Kurfli Közhasznú Kulturális Egyesület pályázatot hirdet 10 civil szervezet számára kedvezményes spot / reklám film elkészítésére.