Lent és fent. Rendkívüli időszakot zár a Káposztási Családok Egyesülete vezetője. Smohayné Simon Gyöngyös tavasszal elvesztette szeretett édesapját, Simon András grafikusművészt, három hónappal korábban pedig szeretett apósát is el kellett búcsúztatnia. Gyöngyös a magánéleti veszteségek után, augusztusban tizennégy évnyi közösségi munkája elismeréseként az Újpesti Városnapokon átvehette városunk egyik legrangosabb kitüntetését: Újpestért Díjas lett.
Két héttel később, szeptember 12-én a Római Magyar Akadémián közös kiállítása nyílt édesapjával, „LineArte” címmel. A Simon András emlékkiállítás kurátora Gyöngyös rendezvényszervező-festőművész lett, az ő feladata volt kettejük kiállítási anyagának előkészítése is, amit a Simon család összefogásával valósított meg. Édesapja egy évvel ezelőtti vágya, kérése szerint ez egy apa-lánya közös kiállítás lett, a pompázatos Falconieri-palota első emeletén. A kiállítás méltó tisztelgés Simon András életműve előtt. „A Simon-családdal gondozzuk tovább Édesapám életművét, hiszen művei örökérvényűek.”
Gyöngyös szervező tapasztalataira is nagy szükség volt, amellett festőművészként ő is kiállította műveit, de a megnyitón elsősorban Édesapja művészetét képviselte.
Mindeközben a hétköznapi élet sem állt meg, Gyöngyös szeretett egyesületében, a KCSE-ben is folytatódott a munka.
„Februárban értesültem arról, hogy a Káposztási Családok Egyesülete nyugdíjasai, a Nyugdíjas Ifjak Klubja tagjai felterjesztenek az Újpestért Díjra, és mivel ehhez szükségük volt az adataimra, felkerestek ezzel a céllal. Hatalmas szeretetnek éltem meg, végig ünnep volt nekem, hogy ennyire fontos az eddigi munkám számukra, és hogy hónapokon át dolgoztak azon, hogy időben és hiánytalanul beadják a felterjesztéshez szükséges anyagokat. Majd tavasszal egy csodálatos értesítést kaptam postai úton, annyira elegáns formában, hogy azt hittem, magát a díjat vettem kézhez. De nem, mert augusztus utolsó hétvégéjén, az Újpesti Városnapokon tartották az ünnepélyes átadást, amely rendkívül megható ünnepség volt.
A díjátadón vendégeim voltak a családom mellett az egyesület alapító-, és elnökségi tagjai, valamint fő együttműködő partnereink is. Közösségben éltük meg e jeles eseményt, hiszen nemcsak enyém az elismerés, hanem közösen, az egyesület valamennyi tagjával együtt értük mindezt el.
Saját művészetemmel most hosszú hónapok után tudok újra foglalkozni, ez nagyon fontos nekem, hogy egyensúlyban legyek.”
Közben – magától értetődően –folytatódik tovább a most 14. évében járó KCSE valamennyi, szám szerint nyolc klubja. Folyamatosan érkeznek új tagok is valamennyi klubtalálkozóra. „
2023 őszén elindítottuk a KCSE Szalont, aminek első vendége Grecsó Krisztián író volt, akivel Mosza Diána irodalmár, KCSE tagunk beszélgetett. A Házasság hetében az Intuíció témával foglalkoztunk, ezt dolgoztuk fel erdei interaktív séta keretében a Farkas-erdőben, ami sokaknak, a kerületen kívül érkezőknek is sok örömet szerzett. Az egyesület 13. születésnapját pedig hatalmas bográcspartival ünnepeltük meg, amit ebben a nehéz időszakban csodálatos tagjaink szerveztek meg. Októberben Bihari Viki érkezik hozzánk, aki erőszakmentes kommunikáció témában ad elő. November 30-án KCSE adventi koszorúkötést szervezünk a Megyeri Klubban. A 2025-ös évben pedig a KCSE szervezésében Vecsei H. Miklós és Csorba Lóci zenés felolvasószínház előadásában A kis herceget hallgathatjuk meg az Újpesti Kulturális Központ Ifjúsági házában.”
A Káposztási Családok Egyesülete hetven önkéntes segítővel és egy részmunkaidős munkatárssal dolgozik. Számos közösségi szolgálatot végző diák fordul meg náluk, emellett az ELTE ÁJK Társadalmi Felelősségvállalás kurzusának fogadóhelye az egyesület. Levelezőlistájukon keresztül mintegy 1400 családdal vannak kapcsolatban, a közösségi média segítségével naponta akár 5-7000 embert is elérnek. Nyolc klubot működtetnek rendszeresen: Baba-mama klub, Animátori klub, Nyugdíjas Ifjak klubja, Férfi Klub, (itt kiszedtem a Társasjáték klubot) Könyvklub, Vállalkozói Klub, Laza Anya Klub és Szabaduló szombat, a gyerekek játszó klubja. Emellett a KCSE rendezvényeivel, programjaival, értékes partneri együttműködéseivel törekszik teret biztosítani a családok, lakosok közösséggé szervezéséhez, valamennyi korosztály igényeit figyelembe véve. Éppen most múlt 11 éves Káposztásmegyer Kettő közösségi háza, a Megyeri Klub, amely az Újpesti Kulturális Központ egyik telephelyeként jött létre 2013-ban. Gyöngyös nélkül a Megyeri Klub sem jött volna létre.
A Megyeri Klubot vezető Uracs Ildikóval nagyon jó együttműködésben, barátságban vannak. Gyöngyös munkájával, a KCSE rengeteg tanfolyamot és minőségi gyermekfoglalkozást szervezett és alapozott meg a Megyeri Klubban, amik közül sok 11 éve már ott működik. A KCSE klubjai és programjai kikapcsolódást, feltöltődést, fejlődést nyújtanak a környékbeliek számára.
Besztercey Judit