Minden várandósság és szülés egyedi, ezért a személyre és esetre szabott ellátás és szolgáltatás lehetne a jó irány a szülészeti ellátásban. A dúlák új programsorozata az anyák igényeire reagál, partnerségen és bizalmon alapuló együttműködési lehetőséget kínál.
A józsefvárosi székhelyű Magyarországi Dúlák Egyesülete (MODULE) Létkérdések 24-25 projektjével több mint 20 millió forintot nyert a Fővárosi Szolidaritási Alap 2023-as pályázatán. Novák Julianna perinatális szaktanácsadó és dúla, az egyesület társelnöke és a projekt házigazdája Dweik Diána szülész-nőgyógyásszal, Várhegyi Mónika szülésznővel, Török Ágnes tapasztalati szakértővel és Gencsi Katalin dúlával október 18-án sajtótájékoztatón mutatta be a projekten belül már elindított és a tervezett programokat.
A Létkérdések 24-25 a holisztikus szemléletű szülésre és szülőségre felkészítő programsorozatot kínál elsősorban a Józsefvárosban élő rászoruló családoknak és az őket segítő szakembereknek. Igyekszik kapcsolatot építeni a helyi szolgáltatókkal, ellátókkal és civil szervezetekkel, de „a hátrányos helyzetben élő anyák és családok elérése nagyon nehéz, pedig segítségre nekik lenne leginkább szükségük” – mondta Novák Julianna.
A tapasztalat szerint minél alacsonyabb életszínvonalon él valaki és minél kevésbé iskolázott, annál kevésbé tudatos a családtervezésben, a szülés és születés körüli teendőkben, és annál kevésbé jutnak el hozzá az információk. „Ha kap is tájékoztatást, nem feltétlen tud vele mit kezdeni, ha már generációk óta más hozzáállás uralkodik a környezetében” – mondta Dweik Diána.
„Rászoruló persze lehet bárki, aki nem kap bővebb információt a témával kapcsolatban. Míg korábban a szüléssel, anyasággal kapcsolatos értékes tapasztalati tudást az egyik generáció áthagyományozta a másikra, mindez mára kiveszett a köztudatból” – mondta Novák Julianna. Teljes körű, hiteles tájékoztatáshoz rendszerszinten igen nehéz hozzájutni. A kórházakban, rendelőintézetekben találkozhatunk a betegek jogait felvonultató plakátokkal, ám ezek szövegezése szűkszavú, nem fejti ki, hogy az egyes pontok mit is jelentenek.
Előfordul, hogy a rendszerben akad el az információ, azért nem jut el az érintettekhez.
„A józsefvárosi várandósokkal mi már többnyire csak a szülőszobán találkozunk”
– mondta Várhegyi Mónika. Pedig a vizsgálatokat a 37. héttől már a Péterfy kórházban, a VIII. kerület illetékes intézményében el lehetne végeztetni. „Lehetőség nyílna arra, hogy a kismamák megismerkedjenek a kórházi személyzettel, feltérképezzék az épületet, az adataik pedig bekerüljenek a rendszerbe” – mondta Várhegyi Mónika.
„A szervezők folyamatos és személyre szabott tájékoztatást nyújtanának a várandósoknak és családjuknak a jogaikról és lehetőségeikről, a tiszteletteljes bánásmódról, hogy alaposabban felkészülhessenek a szülés körüli történésekre saját maguk, születendő gyermekük és családjuk hosszú távú testi-lelki egészségének megőrzése érdekében” – mondta Novák Julianna.
A nyílt napokon lehetőséget biztosítanak az apáknak, a nagyszülőknek, a dédszülőknek, hogy részt vegyenek a projektben. Várják fiatal felnőttek jelentkezését is, akik számára még távolabbi a családtervezés, de szívesen informálódnának.
Az óvodásoknak készül a Születésmese program, ami abban segíti a kicsiket, hogy a koruknak megfelelően magyarázva halljanak a szülés-születés csodájáról, jobban megértsék annak természetét.
„A fiatal anyák legtöbbje fél a szüléstől, fél a fájdalomtól és közben vajmi kevés tudása van magáról a szülés-születés folyamatáról.
A fájdalom kibírható és természetes, segíti a baba megszületését annak saját ritmusában. Egy problémamentes szülés folyamatában nincs szükség semmiféle rutinbeavatkozásra. Amikor egy nő önerejéből tudja világra hozni a gyermekét, azzal óriásit nőhet az önbecsülése is” – véli Novák Julianna. Szerinte a várandósságra, szülőségre való készülődést már egészen kis korban meg kellene kezdeni, hogy félelem helyett a természetesség hassa át a családdá válás folyamatát. A Születésmese segítség az anyáknak is, hogy könnyebben tudjanak beszélgetni gyermekeikkel a születésről.
A projektet szeptemberben igényfelmérő kérdőívvel indították, hogy képet kapjanak arról, milyen fokú érdeklődés mutatkozik az egyes programokra, szükség van-e módosításra, kiegészítésre, és arra is rákérdeztek, milyen időpontok felelnének meg leginkább az érdeklődőknek. A felmérés előzetes eredményei alapján már több program is elstartolt.
Októbertől havi rendszerességgel tart orvosi konzultációt Dweik Diána szülész-nőgyógyász, aki segít értelmezni a leleteket, elfogulatlan másodvéleményt vagy tanácsot ad, és válaszol a felmerülő kérdésekre is. A konzultációra péntekenként előzetes bejelentkezés után van lehetőség – mondta Novák Julianna.
Megnyitották a művészetterápiás műhelyt is, főként kisgyerekes anyáknak ajánlják, de bárki csatlakozhat csütörtökönként. A foglalkozás lehetőséget ad a szülésélmény, az új szereppel járó nehézségek művészeti eszközökkel való feldolgozására biztonságot nyújtó, ítéletmentes közegben.
Elindult a Mamafonó Klub is kéthetente hétfőnként, ahol minden anyát szívesen látnak, aki támogató sorstársközösségbe vágyik.
Havi egy alkalommal terveznek szülésfelkészítőt, amit Várhegyi Mónika szülésznő tart. Az interaktív foglalkozás során a vajúdás és szülés menetéről lesz szó, vajúdástámogató technikákat, vajúdó pózokat is bemutat a szülésznő.
Dúlák általi szüléskísérést és gyermekágyas támogatást is biztosítanak, hogy egyetlen anya se maradjon magára a szüléskor és a szülés utáni első hetekben.
Anya-magzat kapcsolatanalízisre is lehet jelentkezni. A program során megmutatják az anyáknak, hogyan kapcsolódhatnak babáikkal már a várandósság idején a „lelki köldökzsinóron” keresztül.
Magzatvesztés esetén perinatális gyásztanácsadó segítségét is igénybe lehet venni.
Hordozási és szoptatási tanácsadásra is van lehetőség, illetve tartanak filmklubot is majd szülés és születés témájú filmekkel.
Magyarországi Dúlák Egyesülete
Budapest VIII., Práter utca 30–32. fszt.
honlap: module.hu
e-mail:
Fotó: Huszár Boglárka