Akit a közéleti (szándékosan nem politikát írok, de arra is gondolok) kérdések legalább nagy vonalakban érdekelnek, egy érdekes jelenségre figyelhettek fel az elmúlt években.

Minden embernek van világnézete, de a legtöbbnek nem tudatos, és ezért gyakran ellentmondásos. Akik igyekeznek ezt tudatossá tenni, ha őszinték, törekedni fognak az ellentmondások felszámolására. Magamat is ebbe a csoportba sorolom.

Felfigyeltem arra, hogy akinek tudatos(odó) világnézete van, hajlamos, hogy azt abszolutizálja és kényszert érezzen arra, hogy azt akár mások gondolati vagy vélemény szabadságának rovására is terjessze. Vagy éppen az azzal ellentétes véleményeket személyes támadásnak vegye, és kriminalizálja - rosszabb esetben magát a vélemény képviselőjét is.

Aztán a napokban belefutottam egy írásba, ami nálam is sokkal jobban megfogalmazza ezt a jelenséget. Következzen hat rövid részlet Oriana Fallaci: Az értelem ereje című könyvéből, amelyre a Konzervatív család blog hívta fel a figyelmet.

Kérem a kedves olvasót, próbáljon meg nem a politikai bal vagy jobb oldalra, hanem az írás mondanivalójára koncentrálni. Arra, hogy igaz-e, amit állít vagy sem?

"Ööö, Pat, fogalmam sincs... Munkahelyi erőszak? ...Ööö, fegyveres felkelés?... Vehetek egy magánhangzót?"

Egy

"A Baloldal nem világi. Öltözzön bár feketébe, vörösbe, zöldbe, fehérbe vagy sokszínűbe, a Baloldal vallásnak számít. Felekezeti jellegű. Abban az értelemben, hogy olyan ideológiából fakad, aminek vallási természete van, vagyis olyan ideológia, ami Abszolút Igazságként tünteti fel magát. Egyik oldalon ott a Jó, a másik oldalon a Gonosz. Egyik oldalon a Jövő Napja kel fel, a másik oldalon koromsötét. Egyik oldalon a saját hívei, a másikon a hitetlenek, sőt hitetlen-kutyák. A Baloldal egy Egyház. Nem az a fajta Egyház, mint ami a kereszténységen alapul, vagyis amelyik némileg nyitott a szabad akaratra, inkább olyan Egyház, ami az Iszlámra hasonlít. Az Iszlámhoz hasonlóan azt tartja, hogy olyan Istene van, aki a Jónak és az Igazságnak a letéteményese. Az Iszlámhoz hasonlóan soha nem ismerné el a hibáit és a tévedéseit. Tévedhetetlennek tartja magát, soha nem kér bocsánatot. Az Iszlámhoz hasonlóan olyan világot követel, amit a saját képére és hasonlóságára formál át, olyan társadalmat, ami a prófétájának, Karl Marxnak az igéjén épül fel. Az Iszlámhoz hasonlóan rabszolgává teszi a saját híveit, megfélemlíti őket, akkor is ostobává teszi őket, ha amúgy értelmesek lennének. Az Iszlámhoz hasonlóan nem fogadja el, ha másképp gondolkozol, és ha másképp gondolkozol, semmibe vesz téged. Lejárat, eljár veled szemben, megbüntet, és ha a Korán, vagyis a Párt megparancsolja, hogy lövessenek le téged, akkor lelövet. Az Iszlámhoz hasonlóan tehát illiberális. Tekintélyelvű, totalitárius, még akkor is, ha elfogadja a demokrácia játékszabályait. Nem véletlen, hogy az iszlámra áttért olaszok kilencvenöt százaléka a Baloldal vagy a Szélső Baloldal vörös-fekete soraiból kerül ki."

Oriana Fallaci: Az értelem erejeKettő

"...ha mondod a magadét a Vatikánról, a katolikus egyházról, a pápáról, a Madonnáról, Jézusról, a szentekről, nem történik veled semmi. De ha ugyanezt teszed az iszlámmal, a Koránnal, Mohameddel, Allah fiaival, rasszistává válsz, szentségtörővé, és faji diszkriminációt követsz el."

Három

"Ha nyugati vagy, és azt mondod, hogy a te civilizációd egy magasabb rendű civilizáció, a legfejlettebb, amit ez a bolygó valaha produkált, máglyára mész. De ha Allah egyik fia vagy, vagy egy kollaboránsuk, és azt mondod, hogy az iszlám mindig egy magasabb rendű civilizáció volt, egy fényszóró, ha a Korán tanításai szerint hozzáteszed, hogy a keresztények bűzlenek, mint a kecskék és a disznók és a majmok és a tevék, senki nem nyúl hozzád. Senki nem jelent fel. Senki nem helyez vád alá. Senki nem ítél el."

Négy

"...az ENSZ 1999-ben cenzúrázta az ENSZ Emberi Jogi Bizottságának különleges referensét, Maurice Glélé Ahanhanzót, mert jelentésében huszonöt oldalt szentelt az arab országokban és Iránban elterjedt antiszemitizmusnak. Ez az ENSZ, amelyben a pakisztáni nagykövet azt merészelte állítani, miközben senki nem ellenkezett, hogy »az Emberi Jogok első chartája a Korán, és az Emberi Jogok első deklarációját Mohamed alkotta Mekkában«. Ez az ENSZ, amely arcátlanul védi az iszlám fundamentalisták által gyakorolt ocsmány szudáni diktatúrát, és a szudáni Felszabadítási Mozgalom fejének, azaz a keresztény John Garangnak sohasem engedte, hogy kinyissa a száját egy bizottság vagy a közgyűlés előtt."

Öt

"Mely fajtája a szabadságnak az olyan szabadság, amelyik, túl az érveléseken, cenzúrázni akarja az érzelmeket, és ennélfogva megszabni, hogy kit kell szeretnem, kit kell gyűlölnöm, úgyhogy ha gyűlölöm az amerikaiakat, nemkülönben az izraelieket, a Paradicsomba megyek, és ha nem szeretem a muzulmánokat, a Pokolba megyek?"

Hat

"...a legszörnyűbb dolog, amit láttam, azok félelme volt, akiknek védeniük kellene a gondolat és a szólás szabadságát. Azaz az úgynevezett intézmények és sajtó félelmét."

Véleményedet várom hozzászólásban!


Oriana Fallaci
Oriana Fallaci (Firenze, 1929. június 29. – Firenze, 2006. szeptember 15.) olasz író, publicista, újságíró, riporter. Oriana Fallaci 1929-ben Firenzében született. A második világháborúban olasz partizánként vett részt. 1967-68-ban haditudósítóként jelen volt Vietnamban.
Fiatal újságíróként interjút készített számos államfővel, politikussal és hírességgel, köztük volt Henry Kissinger, Neil Armstrong, az iráni sah, Khomeini ajatollah, Lech Wałęsa, Willy Brandt, Zulfikar Ali Bhutto, Walter Cronkite, Abolhaszan Baniszadr, Omar Khadafi,Federico Fellini, Sammy Davis Jr., Teng Hsziao-ping, Nguyen Cao Kyl, Jasszer Arafat, Indira Gandhi, Alexandrosz Panagoulisz,Makariosz püspök, Golda Meir, Nguyễn Văn Thiệu, Hailé Szelasszié és Sean Connery.
Visszavonulása után több könyvnek és cikknek a szerzője volt, amelyek vitát gerjesztettek elsősorban iszlám és arab körökben. Számos irodalmi díjjal tüntették ki, megkapta a St. Vincent-díjat, a Banaccarella-díjat Nothing és So be It című műveiért (1971-ben), Viareggio-díjat (1979-ben), Antibes-díjat pedig a sokat támadott Insallah című művéért (1993-ban). A Columbia Egyetemendíszdoktorrá avatták. Tanított újságírást itt, továbbá a Yale és a Harvard egyetemeken. Műveit 21 nyelvre fordították le, köztük angol, spanyol, francia, német, svéd, görög, lengyel, horvát, szlovén, magyar nyelvre is. Élete végéig erős dohányos volt. 77 évesenmellrákban hunyt el egy firenzei magánklinikán. (Forrás: wikipédia)

Még több írás a blog rovatból

A hazai telekommunikációs szolgáltatók, mint a Yettel és a Telekom, újabb inflációkövető díjemeléseket jelentettek be, amelyek április 1-jétől lépnek életbe. A Telekom például 3,7%-os emelést hajt...
Ha te is keresed a kiutat az alkoholos estékből és a fáradt, kedvetlen, érzelemmentes másnapokból, fusd át velem ezt a kilábalási tervet, hátha találsz inspirálót!
Szomorúan vettem tudomásul, hogy ez a párt is szétesett. Nem értem a vita okát. Egyetértek ugyanis a párt zöld programmal kapcsolatos elképzeléseivel, annál is inkább, mivel az Egyesült Államok...
Tévedés azt hinni, hogy elég felsorolni a gazdasági terv a célkitűzéseit, a tervben fel kell tüntetni a következőket:
Én voltam, aki a Magyar Nemzet hasábjain felkértem arra, hogy vállaljon szerepet a mostani Orbán kormányban Ennek az volt az oka, hogy én egyszer együtt dolgoztam Önnel, és jó tapasztalatokat...
Célszerűtlennek tartom a FIDESZ kormány politikai és gazdasági hibáinak ismertetését, mert ezzel rontjuk hazánk külföldi megítélését. Néhai édesanyám azt tanította nekem, hogy csúnya madár, amelyik...
Dr. Bokros Lajos egy TV-műsorban azt állította, hogy a kormány azért tudja 10 %-kal csökkenteni a lakás-rezsi legnagyobb tételét kitevő vezetékes gáz és elektromos energia árát, mert Oroszország...
A Főtáv egy korábbi információs levele szerint a meleg tél miatt 2005 évben kevesebb energiával tudták a panelházakat fűteni, mint 2004-ben. Azóta a lakást szigeteltettem, a legnagyobb fogyasztó, az...
Az egész úgy kezdődött, hogy hamburgerre fájt a fogam. Olyanra, ami nagy. Olyanra, ami laktató. Olyanra, ami gazdaságos.
Komoly politikai vita folyik az 2014 évi választási harcról. A szakértelmiség nehezményezi, hogy a választási harc során a különböző politikai pártok nem vonzó gazdasági elképzeléseik...