Az Afrika-Europe Challenge egy komplex program, melynek célja, Afrika és Európa országainak kölcsönös előnyökön nyugvó együttműködésének elősegítése. Az elmúlt 10-15 év alatt Afrika vált a legvonzóbb befektetési piaccá a világ fejlődő régiói között. Ezt a lehetőséget szeretné kihasználni ez a projekt azzal, hogy európai kis- és középvállalkozások számára segít üzleti kapcsolatok kiépítésében afrikai országokban, illetve afrikai vállalkozásoknak segít megjelenni az európai piacokon.
A projekt keretében 2014-15 őszén és telén öt afrikai helyszínen tartanak nagyszabású nemzetközi üzleti fórumot, melyen magyar cégek is képviseltethetik magukat. A helyszínek: Casablanca (Marokkó), Tenerife (Kanári-szigetek), Mindelo (Zöld-foki szigetek), Fokváros és Durban (Dél-afrikai Köztársaság). Ezek a legközelebbi jövő tervei, de a későbbiekben tervben van még tíz másik afrikai ország is, ahol már megtörténtek a szükséges diplomáciai előkészületek.
Számos Magyarországon exportképes iparágra van kereslet, például energetikára, jármű- és elektronikai iparra, informatikára, mezőgazdaságra, egészségügyre.
Az üzleti fórumokat kulturális és karitatív programok kísérik. Az együttműködés a különböző kultúrák közelebb hozásával kezdődik: vitorlás rally, sport, gasztonómiai programok, bemutatkozó napok, estek, testvérvárosi, testvériskolai kapcsolatok létrehozása, turisztikai programok fejlesztése, közös egyetemi kutatások tengerbiológia területén.
A program létrehozója Dr, Kondricz Péter nemzetközi jogász és Gál József vitorlázó. A projektet támogatja a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt.
Krankovics Sándor, az MNKH Zrt. igazgatója beszámolt arról, hogy miért tartják fontosnak ezt a projektet: egyrészt a magyar külkereskedelem a nyugati irányultság mellett fontos, hogy keletre is nyisson, másrészt a nagyvállalatok, akik a maguk útját járják, jelenleg túlsúlyban vannak, pedig a kisebb vállalatoknak is lenne lehetőségük a bővülésre. Ezeknek a kis- és középvállalkozásoknak nyújt információt, kapcsolati hálót, technikai tudást az MNKH Zrt.
Kovács János, a BF Futura (UK) Ltd. cég és a Hangya Futura Zrt. képviselője elmondta, hogy az üzletemberek személyes találkozása Afrikában fontos, a kézfogás, az egymás szemébe nézés nélkül nincs üzletkötés. Ő azzal foglalkozik, hogy a személyes találkozókat előkészítse, egy adatbázist hozzon létre az érdeklődő vállalkozásokból.
Az AEC projekt számára fontos a nyilvánosság, ezért sok televíziós csatornával, hírügynökséggel állnak kapcsolatban. Kihasználják a közösségi oldalak és az elektronikus média adta lehetőségeket is.
Technikailag hogyan jelentkezhetnek az érdeklődő vállalkozók? Lehetőség van részt venni a vitorlás rallyn, lehetőség van csak egy-egy szakaszon indulni, de elégséges repülővel megközelíteni a helyszíneket. Regisztrálni, az adatbázisba bekerülni a www.africaeuropechallenge.com oldalon lehet.