Ismét egy régebbi írásom, ami a levelezésem rendezésekor került elő. Az idézett szöveget 2006-ban írtam. Ez a történelem alulnézetben, amelyet családom tapasztalatai igazoltak.
Értékelés és célkitűzés
Havas Henrik Mokka műsorában vitatkozott huligánokkal, akik a volt kommunista vezetők eltávolítását követelték a politikai életből arra hivatkozva, hogy a kommunisták csak bajt hoztak a magyar népre. Ez a retorika, de nézzük meg mi a történelmi valóság?
Kommunisták kezébe kétszer került a politikai hatalom, nevezetesen
1) 1919-ben, a vesztes első világháború után,
2) 1945-ben a vesztes második világháború után.
Mindkét háborúba a korábbi, és uralkodó osztály kormánya sodorta bele az országot, a magyar nép valódi érdekeinek figyelmen kívül hagyásával. Például a Szovjetunióval való hadba-lépésnek nyilvánítása ellen, az akkori miniszterelnök, Bárdossy kormányának négy minisztere tiltakozott. Levéltárban olvastam a minisztertanácsi jegyzőkönyvet. Keresztes Fischer belügyminiszter még a kormányfő ép elméjűségét is kétségbe vonta ezért.
A vesztes háború után ezek az urak nem merték vállalni tetteik következményeit. Egyszerűen lemondtak a hatalomról.
A kommunisták szerepe a Tanácsköztársaságban
A kommunista kormánynak meg kellett oldania a lakosság elnyomorodásából adódó nehézségeket. Ezért például édesanyám, - aki a Százados úti elemi iskola napközis tanítónője volt akkoriban - a leromlott gyermekeket Abbáziába vitte nyaralni. Ugyanakkor a békére törekvő kormány országát a Kis Antant (területrabló szándékkal) fegyveresen megtámadta. Ez a kormány fegyverbe szólította a munkásokat, akik elmentek védeni a hazát. A régi uralkodó osztály viszont kommunista ellenes fegyveres felkelést szervezett-. (Monitorlázadás) Horthy Miklós a román csapatok után vonult be Budapestre fehér lován. Ezzel kapcsolatban két kérdést érdemes tisztázni, nevezetesen:
1) Melyik demokrácia engedheti meg magának, hogy ne ítélje halálra az ország határait ellenséges csapatoktól védő kormánya elleni fegyveres lázadást szervezőket? (Számuelly Tibor szerepe)?
2) Nem terheli-e semmilyen felelősség a határokat védő kormány ellen külföldi erőkkel paktáló uralkodó osztály tagjait a gonosz Trianoni béke-diktátumért?
Rákosi rendszer értékelése
A háború ismét szétzilálta az országot. Az ország mozgatható értékeit elrabolták a nácik, és amit tőlük sikerült megmenteni azt jóvátételben elvitték a ruszkik. A munkaképes férfilakósság vagy elpusztult a háborúban, vagy hadifogságban illetve kényszermunkán volt a Szovjetunióban.
A szabadon választott parlament megválasztotta a történelmi Kisgazdapártot vezetőnek. Összevesztek a miniszteri posztokon, de nem vállalták a vezetés terhét. A jelenlegi lakosság is láthatta, hogy hogyan viselkedtek. Az utóbbi 15 év alatt is ez játszódott le nemcsak a Kisgazdapártban, de az MDF-ben, és a Kereszténydemokrata pártban is. Ennek a jelenségnek neve: „Turáni Átok”.
Havas Henriknek írt, korábbi levelemben megírtam, hogy a kommunisták milyen eszközökkel indították el a termelést, például az Egyesült Izzóban. 1949-re az ország termelése elérte az utolsó békeév, 1938 termelési szintjét. Először Európában nálunk volt mit enni, mi tudtunk bőrcipőt vásárolni magunknak. Az 1949-ben rendezett VIT- angol küldöttei csodálkoztak azon, hogy nálunk szabadon lehetett húst vásárolni, náluk pedig jegyre adtak személyenként napi 2 dkg szalonnát.
A mai propaganda egyszerűen elfelejti azt, hogy a gazembernek kikiáltott Rákosi Mátyás szervezte meg a nyolcosztályos általános iskolát Magyarországon.
Ezzel kapcsolatban ismertetem családi emlékeimet. Néhai édesanyám 1944 előtt a Peterdy utcai elemi iskolában tanított hatodik osztályban. Csak az úgynevezett proli-gyerekek jártak hozzá, mert a jobb gyerekeket polgáriba vagy gimnáziumba íratták szülei. Mégse volt egyetlen olyan tanítványa sem, aki ne tanult volna meg írni, olvasni vagy számolni. Unokám ugyanabba a körzetbe járt a múlt évben hatodik általánosba. A harminc osztálytársa közül tizenkét gyerek nem tudott se írni, se olvasni, se számolni. Ki szervezte ezt a csapnivaló oktatást?
Rákosi komoly szakmunkásoktatást szervezett. Az ipari tanulók szép egyenruhát, egy forintért ebédet, és másodévtől ösztöndíjat kaptak. Támogatták a végzett tanulókat abban, hogy megszerezzék esti iskolán az érettségit. Aki kedvet, tehetséget érzett magában, és jelentkezett felsőszintű oktatásra, az ösztöndíjat kapott. Az én egyetemi évfolyamomon a hallgatók majdnem fele ilyen tanuló volt. Milyen ma, 15 évvel a rendszerváltás után a szakképzés?
A kommunista rendszerben mind Rákosi alatt, mind Kádár alatt a Hernád utcában két iskola is működött, és mindkettőben délelőtt és délután is folyt oktatás, annyi volt a gyermek Jelenleg egyetlen iskola működik egyetlen műszakban, vagyis. a gyermeklétszám körülbelül negyedére csökkent.
Most beszéljünk arról, hogy mit tett a kommunista rendszer során mártír-halált szenvedett két kommunista vezető?
Rajk László végeztetett ki az úgynevezett Standard per során több mérnököt, mivel a gyár nem tudott megbízható adócsöveket gyártani. Az ok a devizastop volt. Az adócsövekhez használható üveget csak Angliában gyártottak. Magyarországon, mi nem tudtunk ilyen üveget gyártani. Ezt a műszaki érvet nem értette meg Rajk László. Hibás döntése miatt Rákosi áthelyezte őt a külügyi területre. Olyan intézkedéseket hozott, amelyből kiderült, hogy vitánk van Titóval. Megtiltotta a magyar diplomatáknak, hogy a jugoszláv diplomatákkal tárgyaljanak. (Ezt egyik munkatársának a Népszabadságban megjelent beszámolójából tudom.) Jugoszláviában ugyanis negyvenezer magyart kivégeztek ki. Rákosi ismerte Sztálint, és megtiltotta, hogy ezt a vitát ismertessék, mert tudta, hogy ebből csak baj származhat A Rajk per nyilvánvalóan boszorkányper volt, amit csak avval lehetett volna elkerülni, ha nem derül ki ez az ellentét. Rajk valódi hibája nem derült ki. Mindennek tudatában nem venném magamnak a bátorságot, hogy ítéletet alkossak az ügyről.
Rákosi tiltotta azt is, hogy kiderüljön a jó magyar életszínvonal. A diplomáciai tárgyalások során pecsenyezsíros kenyeret kínáltatott a vendégeknek. Nagy Imre dicsekedni akart. A VIT során derült ki, hogy milyen jól élünk. Büntetésül neki kellet megszerveznie a padláslesöprést, ugyanis megnőtt Sztálin étvágya. Nálunk is be kellett ismét vezetni a jegyrendszert. A parasztoktól még a vetőmagot is elvették.
Nagy Imre kormánya megismételte Rajk hibáját. Az Egyesült Izzó nem kapott a wolfram gyártáshoz szükséges adalék anyagot. Egy pártnap alkalmából a gyártmány előmunkása tiltakozott. Azt mondta: „Szart gyártok, mert a szál pöndörödik. Piacot fogunk ezzel a gyártmánnyal veszíteni. Én pedig nem akarok még egyszer az életben a kis-kapuban munkáért kuncsorogni!
Akkor is átszervezést terveztek. Engem is racionalizáltak négy-hónapos terhesen. Még azt a néhány hetes szülési szabadságot sem kaptam meg, ami akkor járt.
A jelenlegi politikai módszerei
A jelen politikai vezetés is átszervezést tervez, ami nem más, mint egyesek fogyasztásból történő kizárása. A hajléktalanság, a munkanélküliség mind, mind fasiszta módszer.
A kétségbeejtő, hogy ugyanakkor több évtizedes lemaradás van, ami munkával javítható lenne. Nem tisztították a csatornákat, ez okozza a belvizet, nem tisztítják a szennyvizet, Budapest bérházainak homlokzatáról leomlik a vakolat, beomlanak a kéményének, az utak tele vannak kátyúval.
Minden párt arra számít, hogy az Európai Unió kisegíti az országot ebből a kátyúból, noha most ők várnák el tőlünk, hogy a mi szakértelmünk tegye versenyképessé az Uniót. Az a szakértőcsoport, (aminek én is tagja vagyok) kidolgozott egy témacsoportot, amelynek megvalósítása esetén teljesíteni tudnánk ezt az elvárást. Három civil szervezet adta az ötletet, nevezetesen a Műszaki és Természettudományi Szervezetek Szövetsége, a Falufejlesztő Társaság és a Sajtólevelezők. Ezt az elképzelést ismertettük minden párttal, és az Európai Unióval, valamint személy szerint Tony Blairral is. Ezt kellene pénzügyileg megalapozott tervvé kidolgozni. A saját országunkra vonatkozó fejlesztési elképzeléseinket pedig abból kellene finanszírozni, hogy mi lennénk az orosz földgázelosztó ország, és ezért tranzitdíjat szedhetünk. Erre tett Putyin javaslatot. Három feltételt szabott:
1) Terjesszük elő egy Transz-szibériai olyan vasútfejlesztési tervet az Európai Unióban, amely vasút a legnehezebb időjárási viszonyok között is biztosíthatja az északi bányavidék zökkenőmentes, élelmiszerrel és közszükségleti cikkel történő ellátását. Ezt a projektet teljes egészében uniós tőkéből kell megépíteni, amelyet Oroszország méltányos türelmi idő után és egyéb méltányos pénzügyi feltételek mellett fog törleszteni.
2) A gáz szállításához nagy szilárdságú műanyagcsöveket kért,
3) Magyarországtól pedig olcsó, kis térfogatú, de nagy tápértékű élelmiszert.
Javaslom, hogy erről vitatkozzanak a pártok gazdasági szakemberei és ne arról, hogy kit kellene a fogyasztásból kizárni. Bőven van feladat, még kevesen is vagyunk hozzá.
Társaim nevében is felajánlhatom, hogy törvényes mérnökóra legkisebb értékéért segítünk a terv kidolgozásában.
Bejezésül, szerintünk nem a munkaerőn kell spórolni, hanem nyersanyagot és energiát kell megtakarítani, mert egy olyan ország, amely alulfizetett magyar munkaerőért vásárol méregdrágán nyersanyagot és energiát, nem pazarolhatja el azt, más szóval
Nem vagyunk elég gazdagok ahhoz, hogy környezetet szennyezzünk.